História
Rotvajler patrí k veľmi starým psím plemenám, ktorého korene siahajú ďaleko do histórie. Do podoby ako ho poznáme dnes, sa formuje posledných zhruba 200 rokov. Predpokladá sa, že je potomkom zvierat, ktoré si priviezli vojaci rímskych légií zo svojich ťažení do východných krajín. Používali ich prevažne k lovu divokej zveri a zháňanie stád veľkého dobytka. Svoje meno získal po juhonemeckom meste Rottweil, ktoré bolo v minulosti významnou rímsku osadou. V tomto meste správalo tieto psy mnoho mäsiarov, ktorým pomáhal hnať dobytok na trh a rozvážať mäso. Do dnešného dňa sa u neho môžeme stretnúť s označením "mäsiarsky pes". S príchodom železnice takmer vymizol, ale našťastie pre neho bol v roku 1910 oficiálne uznaný ako policajné plemeno a jeho chov sa opäť rozšíril. Vo Veľkej Británii bol oficiálne uznaný v roku 1936.Správanie a temperament
Medzi hlavné povahové rysy musíme zaradiť inteligenciu a poslušnosť. Je bezpodmienečne oddaný svojmu pánovi a jeho rodine, väčšina má sklony stať sa psom jedného pána. Nezriedka môže byť žiarlivý na pozornosť, ktorá mu nie je venovaná. Ku svojej rodine je veľký ochranca a pred nebezpečenstvom ju bude chrániť do posledného dychu. To z neho robí vynikajúceho strážcu, ktorý však nie je nikdy zbytočne agresívny ani uštekaný. Aby toto všetko rotvajler splnil, musia byť od malička riadne a dôsledne vychovávaný a socializovaný. Ak všetko prebieha správne, je skvelým a trpezlivým parťákom pre deti svojej rodiny. U cudzích detí je však aj u dobre vychovaného psa vždy nutný dohľad a pozornosť dospelej osoby. To sa týka hlavne malých detí. Aj ďalšie zvieratá v domácnosti prijme, ak sa s nimi zoznamovaný od malička.Hoci je rotvajler čím ďalej častejšie chovaný ako spoločenský pes, vždy bol vo svojej dlhej existencii hlavne pes pracovné. Na to nesmieme zabúdať a dopriať mu dostatok pohybu a zamestnania, aby využil všetok svoj potenciál a nenudil sa. Ideálne je ho zamestnať či už výcvikom obrany, psími športy či napr. počas pri bicykli. Každodenné prechádzky musia byť samozrejmosťou. Z toho všetkého vyplýva, že rotvajler vyžaduje skúseného majiteľa, ktorý má rád pohyb a je ochotný svojmu psovi venovať maximum svojho času.
Vzhľad
Stredne veľký až veľký mohutný pes, ktorého robustná stavba ukazuje veľkú silu . Nesmie pôsobiť ani ťažkopádne ani naopak príliš ľahko. Zástupcovia plemena sú podľa štandardu delený do 4 veľkostných skupín - malý, stredný, veľký a zvlášť veľký, líšia sa v kohútikovej výške. Optimálna výška zodpovedá kategórii veľký (pes 65 - 66 cm, 60 - 61 cm u sučiek). Čo sa týka hmotnosti, nie je stanovené obmedzené tolerančný rozmedzí, ale doporučená váha je u psov okolo 50 kg a 42 kg u súk.Standard FCI stanovuje, že srsť rotvajlera je tzv. Poschodová. Skladá sa z krycej srsti a podsady. Krycia srsť je stredne dlhá, drsná, hustá a pevne priliehajúca, na zadných končatinách je osrstenie dlhšia. Farba je povolená čierna s pálením sýtej červenohnedej farby na lícach, papuli, spodnej strane krku, hrudi a končatinách, rovnako ako nad očami a pod koreňom chvosta. Nežiaduce je biela škvrna na hrudi či kdekoľvek inde.
V minulosti bol chvost rotvajlera kupírovaný na krátko, v súčasnosti je ponechávam v prirodzenej dĺžke.