História
Prvé pokusy o vytvorenie tohto zaujímavého plemena sa datujú do roku 1986. Ako plemeno ho však uznala (TICA) až v roku 2001 a ostatné organizácie tak urobili až v roku 2006. Podobne ako bengálska mačka, aj savanová mačka má predkov s divokým pôvodom. Jej kríženie vzniklo spojením domácej mačky a servala stepného. Výsledkom tohto kríženia je plemeno, ktoré môžete chovať doma, ale napriek tomu sa od neho naučíte silnej divokosti.
Výber a temperament
Pred tým, ako si zaobstaráte exotickú savanovú mačku, je dobré si ujasniť, či s ňou budete môcť tráviť čas s množstvom adrenalínu a zábavy. Toto plemeno má v sebe divokú africkú krv a potrebuje neustálu akciu. Tendencia loviť je silnejšia ako u klasických plemien, a ak jej nedoprajete to, čo potrebuje, môže sa stať, že nakoniec zničí všetko vo svojom dome. Bude milovať svoju rodinu (svorku), ale je veľmi priateľská aj k cudzím ľuďom. Sú to veľmi inteligentné mačky, ale ich chov je vzhľadom na ich temperament trochu náročnejší.
Prehľad
Keď sa pozriete na túto krásnu mačku, okamžite uvidíte črty jej divokých predkov. Jej výška môže dosahovať až 50 cm, preto v Guinnessovej knihe rekordov nájdeme zápis o istej savanovej mačke "Scarlettz's Magic" z roku 2006, ktorá sa stala najvyššou domácou mačkou na svete. Bolo to pravdepodobne preto, že išlo o prvú generáciu mačky svojho druhu, a preto mala vysoký servalový základ.
Kŕmenie a životné podmienky
Pre kvalitný a spokojný život tohto významného plemena je dôležité venovať osobitnú pozornosť priestoru, v ktorom bude chovaná. Je to do značnej miery divoká duša a potrebuje dostatok pohybu, ale zvyčajne aj bezpečia. Hračky a ďalšie vybavenie bytu musíte vyberať s ohľadom na jej potreby. Bude fajn, ak bude mať prístup do záhrady, ale aj tam treba dbať na to, aby sa jej nič nestalo. Potrebuje veľa pozornosti, starostlivosti a lásky, čo vám určite oplatí.
Zdravie
Aj keď ide o pomerne nové plemeno, je málo poznatkov o dodržiavaní určitých zásad pre dokonalé zdravie. Rovnako nie je dostatok štatistík o rôznych ochoreniach. Vo všeobecnosti sa preto dá povedať, že savanová mačka môže trpieť chorobami, ktoré postihujú iné plemená mačiek. Napríklad hypertrofická kardiomyopatia, čo je ochorenie srdca, ktoré postihuje niektoré plemená mačiek, najmä ak sú kŕmené nevyživovanou stravou. Deti môžu byť náchylnejšie na polycystické ochorenie obličiek (PKD), čo je špecifická genetická porucha, ktorá môže viesť k zlyhaniu obličiek. Aby bola každá mačka čo najzdravšia, najdôležitejšia je včasná prevencia u veterinára, ktorá zabráni možným komplikáciám.
Kŕmenie
Divokým mačkám nie je potrebné meniť ďalšie krmivo. Je dôležité, aby krmivo obsahovalo presne to, čo má. Dostatok živín, vitamínov a minerálov. Mačka je mäsožravec, preto potrebuje veľa strukovín, najmä pre zdroje taurínu, pre správnu funkciu srdca a očí. U tohto plemena to platí dvojnásobne. Keďže ide o mačky, ktoré majú silnú telesnú stavbu, je potrebné dbať na vyšší obsah bielkovín, než je obvyklé u iných mačiek.