História
Na Balkáne sú veľmi rozšírení duriči. Jedným z ich dôležitých predkov boli maloázijskí duriči. Prvá zmienka o srbskom duričovi, vtedy známom ešte ako balkánsky durič, je z roku 1905. Aj keď bol prvý plemenný štandard predstavený v roku 1924, uznanie FCI sa plemeno dočkalo až v roku 1940. Aj keď bolo vedené v plemennej knihe Juhoslovanskej kynologickej asociácie najväčšej obľube sa tešilo v Srbsku. V roku 1996 tak bolo plemeno premenované a dnes ho poznáme ako srbského duriča. Do Českej republiky bol prvý jedinec tohto plemena dovezený až v roku 2005.
Správanie a temperament
Srbský durič je skvelé lovecké plemeno. Výborný je na pofarbenej stope, má výrazný a vysoký hlas. Najlepšie pracuje vo svorke niekoľkých psov, je samostatný, inteligentný a pracuje s rozumom. V Srbsku majú dva typy poľovného zamerania – na čiernu zver a na zajace. Je spoľahlivý, dobre cvičiteľný a skvele vychádza so svojim pánom. Vo svojej domovine bývajú šteňatá ihneď po odstave vystavené testu povahy. Pokiaľ v ňom uspejú, dostane sa im výcviku a práca loveckého psa. V opačnom prípade bývajú vyradení. Do chovu sa dostávajú len tí najlepší jedinci. V domácom prostredí sa jedná o milého a pokojného psa, ktorý je verný svojej rodine. Má trpezlivosť s deťmi a ich hrou. Nikdy nebude riadnym strážcom, cudzieho človeka skôr s radosťou privíta. Vo svorke psov dokáže spokojne fungovať. Žiť s inými zvieratami ale nie je nič pre neho. Lovecké inštinkty sú vždy silnejšie a mohol by mať tendenciu menšie zvieratá loviť.
Vzhľad
Lebka srbského duriča je dlhá, horné osi temena a nosného chrbta sa rozbiehajú. Mozgovňa je mierne vyklenutá, tylový hrboľ málo výrazný. Stop je slabo vyznačený. Nosná huba je vždy čiernej farby a je dobre vyvinutá. Ňucháčová partia je o trochu kratšia ako mozgovňa a je rovný. Stredne veľké pysky dobre priliehajú k čeľustiam, ich lem musí byť čierny. Čeľuste sú mohutné so silnými zubami v nožnicovom zhryze. Stredne veľké oči majú oválny tvar a sú uložené mierne šikmo. Očné viečka sú opäť tmavo orámované, dúhovka má čo najtmavšiu farbu. Vysoko nasadené uši majú strednú dĺžku aj šírku, dobre priliehajú k lícam. Koniec uší je zaoblený, celkovo sú ušká skôr slabé ako silné. Silný krk je dlhý približne ako dĺžka hlavy. Telo je mierne pretiahnuté a je o desať percent dlhšie ako výška v kohútiku. Horná línia je rovná, kohútik je vyznačený slabo. Chrbát je svalnatý, rovný a silný, debna opäť svalnatá. Chvost je nasadený v predĺženej línii chrbta a zadku. Pri koreni je silný, ku koncu sa zužuje a dosahuje k päte. Neseň je mierne zatočený smerom nahor. Koža je pružná a dobre pigmentovaná, dobre prilieha k telu. Je krytá krátkou a hustou srsťou, ktorá je lesklá. Je dobre priliehavá a s podsadou. Na zadnej strane stehien a spodnej strane chvosta je srsť o niečo dlhšia. Sfarbenie je hrdzavé (líššia červeň), ktoré prechádza do žltkasto hrdzavé s červeným nádychom, čiernym plášťom alebo sedlom.
Starostlivosť a životné podmienky
Srbský durič je rýchly a aktívny pes. K spokojnému životu potrebuje dostatok využitia a práce. Aj keď je ľahko cvičiteľný, najlepšie sa hodí pre skúsenejšieho majiteľa. Najlepšími pánmi sú pre neho poľovníci, ktorí mu doprajú lovecké zamestnanie a život a prácu vo svorke. Pokiaľ sa rozhodnete ho zaobstarať ako rodinného spoločníka, počítajte s pravidelnými dlhými prechádzkami a faktom, že lovecký pud bude mnohokrát silnejší ako vaša potreba poslušnosti. Aj keď by sa mohlo zdať, že vďaka svojej rýchlosti by bol vhodný pre psie športy, nie je to činnosť, ktorá by ho napĺňala a bavila – je to skrátka durič. Spokojný bude na dedine s celoročným pobytom vonku. Musí mať ale k dispozícii zázemie so zateplenou búdou. Srsť nie je nijako náročná na starostlivosť. Postačí pravidelné vyčesávanie raz týždňa. V období pĺznutia je potrebné vyčesávať dvakrát týždňa, aby sa odstránili všetky uvoľnené chlpy.
Zdravie
V Srbsku nie je veterinárna starostlivosť riešená tak ako u nás. Psík, ktorý je chorý alebo zranený, jednoducho neprežije. Aj preto sa dostávajú do chovu naozaj tí najsilnejší a najzdravší jedinci. Vďaka tomu je plemeno zdravé a nie je zaťažené žiadnymi genetickými chorobami. Pokiaľ je psík využívaný v lese na lov, odporúčame jeho pravidelné odčervenie alebo rozbor stolice a ošetrenie proti vonkajším parazitom. Najvhodnejšia je forma spreja, pipety alebo tablety, pretože za obojok by sa psík mohol niekde zachytiť.
Kŕmenie
Každý pes si zaslúži kvalitnú stravu. Dnešná doba umožňuje niekoľko spôsobov prípravy kŕmnej dávky. Pokiaľ máte doma dostatok miesta v mrazničke, dostatok vedomostí, chuti a času, potom je pre vás pripravená možnosť BARF. Doma pripravená strava, pri ktorej viete, z akých zdrojov jednotlivé suroviny pochádzajú. Na zostavenie správnej dávky je potrebné vedieť, ako má vyzerať. Dôležitý je dostatok bielkovín a vyvážený pomer minerálnych látok a vitamínov. Na trhu sú dnes rôzne doplnky stravy alebo prílohy, ktoré prípravu zjednodušia. Potreba je však dostatok miesta na uchovávanie surovín aj jednotlivých pripravených porcií.
Pokiaľ nechcete riešiť koľko čoho dať, kde zohnať suroviny a kde ich skladovať, skvelým riešením sú komerčne vyrábané granulované krmivá. Dôležité je zvoliť granule pre správnu veľkosť plemena a vekovú kategóriu alebo tzv. all life stages granule, ktoré bývajú vhodné pre psíkov všetkého veku i plemena. Kvalitné granule obsahujú dostatok mäsa, zdroj sacharidov vo forme zemiakov alebo ryže (obilninám sa dnes radšej vyhnite) a tiež obsahujú rôzne bylinky, ovocie a zeleninu. Rozhodne nekupujte krmivo, kde zaplatíte za 10 kg 200 Sk. Také krmivo je plné farbív, obilnín a dochucovadiel a okolo mäsa neprešlo ani rýchlikom. Pokiaľ je váš srbský durič pracovne veľmi vyťažený, môžete zvoliť granule pre pracovné plemená, ktoré mu dodajú dostatok energie pre lov. Mimo lovnú sezónu však odporúčame prejsť na klasické granule pre dospelých psíkov, aby sa z neho nestal chodiaci valček.