História
Iste nie je ťažké uhádnuť, že pôvod má toto plemeno na Taiwane. Zem s mnohými oblasťami husto zarastenými a zle prístupnými. Práve v takých náročných podmienkach je jeho domovina. Predkami boli juhoázijské poľovné psy. Za zmienku stojí fakt, že taiwanský pes je jedno z najprimitívnejších plemien na svete, bol vysledovaný niekedy medzi 10 000 a 20 000 rokmi. Hoci celú svoju existenciu úzko spolupracoval s človekom, nebol nikdy priamo domestikovaný. Od nepamäti bol najlepším priateľom všetkých domorodcov, ktorým predovšetkým v hornatých a neprístupných oblastiach významne pomáhal s lovom drobnej zveri a tiež jeleňov sika. Ale časy neboli vždy dobré. V čase osídľovania Taiwanu holanďanmi prišiel zákaz chovu psov všetkým domorodcom. Výsledkom bolo masové zabíjanie psov. Keď bola v roku 1985 podpísaná zmluva o postúpení Taiwanu Japonsku, vďaka premiestňovaniu odľahlých dedín bližšie k väčším mestám, došlo ku kríženiu taiwanského psa s formosanom. Ani 2. svetová vojna tomuto plemenu nepriala. Negatívne ho ovplyvnil príchod psov nemeckých vojakov a tiež veľká snaha o zahubenie každého taiwanského psa, pretože domorodcom pomáhal v obrane a ostrahe domoviny. A poslednú veľkú ranu tomuto psovi zasadila kultúra, ktorá uznávala, bohužiaľ, konzumáciu psov. Vzhľadom na vysoký počet obyvateľov a fakt, že tchajwanský pes bol „na každom rohu“ v hojnom počte, došlo k masívnemu úbytku jedincov tohto plemena. Ale ide o silné a zdravé plemeno, ktoré našťastie existuje v pomerne vysokom počte dodnes.
Správanie a temperament
Ťažko by ste hľadali také univerzálne plemeno, akým je taiwanský pes. Vyniká svojou vysokou inteligenciou a skorým dospievaním. Prekypuje energiou, zápalom pre vec, je verný, bystrý, využitie nachádza ako spoločník v športe, je spoľahlivým strážcom, rád s vami pôjde na lov. Je obľúbeným psom u armády aj záchranárov, už mnohokrát sa osvedčil pri záchrane osôb zasypaných v sutinách či stratených v neprístupnom teréne. Veľmi dobre sa prispôsobí snáď akejkoľvek činnosti. Vlastná je mu poslušnosť, oddanosť, niekedy až prekypujúca snaha. Ako rodinný spoločník je ideálny, úplne miluje deti.
Hoci sa javí ako dokonalý, má svoje mušky. Neodporúča sa do domácnosti, kde je už iný pes. Rovnako tak môže byť problémovým spolužitie s inými malými miláčikmi, ako je mačka, morča alebo papagáj. Taiwanský pes má silný teritoriálny a poľovný pud, ktorý ho často nabáda na lovenie všetkých menších zvierat.
Vzhľad
Taiwanský pes je stredne veľkého vzrastu, konkrétne ide o primitívneho špice južného typu. Trojuholníková hlava nesie vztýčené ušnice, jasné mandľové oči, medzi ktorými je jemne naznačená čelná brázdička. Hlava je plne osrstená, bez kožných vrások. Pysky papule tesne priliehajú k zubom, nesmú byť voľné či visiace. Zuby sú silné a kolmé, skus nožnicový. Farba očí je spravidla tmavo hnedá, môže sa objaviť aj žltá alebo svetlo hnedá, ale tieto dve farby sú nežiaduce. Telo taiwanského psa je celkovo dobre osvalené, suché a pomerne šľachovité, hrudník nie je príliš dlhý, aby bol zachovaný štvorcový formát tela. Chrbát je krátky, rovný, skôr dlhší, bedrá pevné a zadok kratšie a široké. Chvost je nasadený vysoko, nahor a má srpovito zahnutý tvar. Aj nohy, ako zvyšok tela sú robustnejšie, svalnaté, rovné, rovnobežné.
Celé telo pokrýva krátka srsť, ktorá dobre prilieha k telu, je skôr tvrdá a jej dĺžka sa pohybuje medzi 1,5 a 3 cm. Vyskytuje sa vo farbách čiernej, bielej, bielo čiernej, žíhanej, bielo žíhanej a plavé. Ostatné farby sú vylučujúce. Pes dorastá do kohútikovej výšky 48 až 52 cm a hmotnosti 14 až 18 kg, sučky sú o niečo menšie, dorastajú do výšky 43 až 47 cm a hmotnosť nepresahuje 16 kg. Dožívajú sa približne dvanástich rokov. Výraz taiwanského psa občas pripomína smejúceho sa netopiera - trojuholníková hlava, vztýčené špicaté uši, jasné oči a široká papuľa.
Starostlivosť a životné podmienky
Taiwan je naozaj nenáročný, a napriek tomu jedinečný spoločník. Ako je z jeho histórie zrejmé, bol často odkazovaný sám na seba a prírodu, preto si nepotrpí na žiadne náročné procedúry v kozmetickej sfére, ani v tej zdravotnej. Nevyžaduje špeciálne podmienky, prostredie ani nadštandardný prístup. Ocenia ubytovanie doma, predovšetkým kvôli vašej spoločnosti, ktorú bude milovať, ale uspokojí sa s ubykáciou v predsieni, garáži alebo dobrom koterci. Rozhodne ale potrebuje pohyb, je univerzálny v tom, čomu sa budete spoločne venovať – zvoliť môžete obranu, šport, záchranárinu alebo napríklad poľovníctvo.
Okrem občasného vyčesania srsti, kontroly uší a zubov nepotrebuje takmer nič, postačí bežná veterinárna starostlivosť, očkovanie a dobré krmivo.
Zdravie
Taiwanský pes nemá doteraz zaznamenaný žiadny zdravotný problém, ktorý by sa u tohto plemena nejako opakovane alebo často vyskytoval. Dá sa povedať, že ide skutočne o zdravého psa. Ale ako u každého iného zvieraťa sa samozrejme niečo prihodiť môže. To nikdy nevieme. Preto nepodceňujte kvalitné krmivo a pravidelný veterinárny dohľad.
Kŕmenie
Rozhodne voľte kvalitu, nie kvantitu. Je lepšie sa zamerať na jednoduchšie a výdatné krmivá ako experimentovať a často meniť rôzne receptúry. Vzhľadom na to, že taiwanský pes vyžaduje pomerne veľa pohybu, nie je od veci zvoliť krmivo pre športové psy. O tomto sa ale radšej poraďte s veterinárom alebo predajcom krmiva. Rozhodujúce pre túto receptúru je množstvo a náročnosť pohybu - pokiaľ nie je dostatočný, krmivo pre športové psy môže časom spôsobiť skôr škody v podobe nadváhy. Rovnako stojí za zváženie kvalitný doplnok so zameraním na kĺby. Pokiaľ sa chcete dať cestou RAW, taiwan to rád privíta. Ide o jeho prirodzený typ krmiva, ktorý veľmi dobre prijme.