História
Tyrolský brachyrhynchus bol vyšľachtený z pôvodných psov, ktoré do Álp priniesli Kelti v stredoveku. Hoci si toto plemeno obľúbil už cisár Maximilián okolo roku 1500, k jeho cielenému chovu došlo až v 19. storočí. Okolo roku 1860 sa v Tirolsku začal systematický čistokrvný chov a v roku 1896 bol vydaný štandard plemena. V tom istom roku boli v Innsbrucku vystavené prvé psy. Plemeno bolo oficiálne uznané až v roku 1908. Kedysi mal veľa farebných variácií, ale dodnes sa zachovali len dve.20 čierna s pálením a červená.
Výchova a temperament
Tyrolský brachyder je veselý, inteligentný a živý pes. Ľahko sa trénuje a je výborným stopárom. Pri sledovaní je typický svojou hlasitosťou. Je veľkým pomocníkom poľovníkov nielen v lese, ale vyniká aj vo vysokých nadmorských výškach, kde to iné poľovné plemená majú veľmi ťažké. Svoju prácu vykonáva s radosťou, nezávisle a vytrvalo a používa sa nielen na lov zajacov a líšok, ale aj na dohľadávanie postrelenej zveri na farbe. V boji proti škodcom je neústupný. Aj keď sa ľahko trénuje, nie je vhodný pre úplných začiatočníkov. Vyžaduje si to pevnú ruku a dôsledný tréning, ktorý sa však musí vykonávať jemne a citlivo. Včasná a správna socializácia je dôležitá, aby sa brachyder naučil žiť po boku iných zvierat (najmä mačiek) a nepovažoval ich za korisť. S deťmi sa veľmi nekamaráti, ale toleruje ich. Je opatrný a podozrievavý voči cudzím ľuďom.
Výhľad
Tyrolský brachyard, ktorý je stredne veľké plemeno, je silne osvalený. Vďaka krátkym končatinám sa dobre pohybuje v horskom teréne. Obdĺžnikový rám je skôr dlhší ako vysoký. Lebka je široká, mierne klenutá s výrazným stopom. Hrebeň nosa je rovný a nos je sfarbený do čierna. Oči sú veľké a nie veľmi hlboko posadené. Majú okrúhly tvar s dobre priliehajúcimi viečkami. Dúhovka je sfarbená tmavohnedo a okraje membrán sú pigmentované. Uši sú široké, vysoko nasadené a na koncoch zaoblené. Chvost je vysoko nasadený a dlhý. Mala by siahať aspoň po hánkový kĺb. Keď je pes v akcii, nesie sa vysoko. Srsť sa skladá z hustej podsady. Srsť má skôr hrubý charakter. Chlpy na bruchu a nohavice na stehnách sú viditeľné. Prípustné sfarbenie je plavé alebo čierne s pálením. Príležitostne sa môžu vyskytnúť biele znaky. Výška kohúta je 44-50 cm u samcov a 42-48 cm u samíc. Hmotnosť sa u oboch pohlaví pohybuje medzi 15 až 20 kg.
Péče a životné podmienky
Srsť brachyrhyncha nevyžaduje náročnú starostlivosť, stačí pravidelné odstraňovanie uvoľnenej srsti. Pozornosť treba venovať dĺžke pazúrov. Ak sa pes pohybuje po pevnej zemi, oholí sa sám, inak, podobne ako piaty pazúr, potrebuje pravidelné zastrihávanie. Pri nadmernom raste pazúrov by bol pohyb pre psa veľmi nepríjemný až bolestivý. Pre tirolského brachydera je najdôležitejší pohyb. Hoci občas rád spí pri krbe, potrebuje dostatok priestoru na behanie a prácu. Takže dlhé prechádzky by mali byť na dennom poriadku. Ak je pes zaneprázdnený prácou, mal by sa po každom cvičení skontrolovať, či si neublížil. V horskom skalnatom teréne budú najviac trpieť labky, je možné použiť ochranné topánky alebo aspoň namazať labky ošetrujúcou masťou. V lese dbajte na ochranu proti kliešťom, najlepšie je používať sprej alebo pipetu, obojok by sa mohol niekde zachytiť a pes ho stratiť.
Zdravie
Tyrolský brachyder sa teší pevnému zdraviu, ktoré nie je ohrozené žiadnymi genetickými predispozíciami. Napriek tomu jeho povolanie a veľkosť zaťažujú kĺbový aparát. Preventívna kĺbová výživa je určite v poriadku. Kvôli odstávajúcim ušiam je náchylnejší na zápal zvukovodu. Uši je potrebné pravidelne kontrolovať a podľa potreby čistiť.
Kŕmenie
Tyrolský brachyder je veľmi aktívne plemeno, ktoré v tomto smere potrebuje primeranú výživu. Ak sa rozhodnete podávať mu doma pripravenú stravu, nezabudnite, že musí byť dokonale vyvážená a obsahovať dostatok vitamínov a minerálov. Ak si vyberiete granule, vyberte si z ponuky pre stredne veľké psy alebo tzv. all life stages, ktoré sú určené pre psy všetkých vekových kategórií a plemien. Granule by mali obsahovať vysoký podiel mäsa a obsah obilnín by mal byť čo najbližšie k nule. Ak je pes zaneprázdnený, je možné zvoliť granule pre pracovné a športové plemená, ktoré ponúkajú vyšší obsah energie a lepšie tak pokrývajú nároky aktívneho psa. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, denná dávka by mala byť rozdelená na dve menšie porcie, po ktorých by mal nasledovať odpočinok, aby sa predišlo zdravotným komplikáciám a žalúdočným ťažkostiam.
Odkaz na oficiálny klub plemena v Českej republike
Plemeno nie je v Českej republike zastúpené žiadnym kynologickým klubom.