História
Psy podobné dnešnej tosa inu boli v Japonsku k videniu už v 14. storočí. Tosa inu, ako ju poznáme dnes, vznikla počas 19. storočia na ostrove Shikoku v provincii Tosa. Roku 1872 začalo kríženie Shikoku inu s buldogmi, v roku 1874 bol prikrížený mastif a o dva roky neskôr nemecký stavač. Roku 1924 boli ešte prikrížené nemecká doga, bulteriér a bernardín. Od roku 1925 je plemeno ustálené a v roku 1930 bolo oficiálne uznané. Druhá svetová vojna plemenu nepriala, a rovnako ako u ďalších plemien takmer došlo k vyhynutiu. Našťastie bolo zachránených niekoľko jedincov, ktorí sa podieľali na vzniku nového chovu. Pôvodné využitie tosa inu boli psie zápasy v štýle "sumo". Tu bolo hlavným cieľom protivníka zvaliť a premôcť bez hryzenia. Dnes sú v Japonsku využívaní ako policajné psy na vyhľadávanie drog a stráženie hraníc. V USA sú využívajú v oblasti canisterapie. Do Českej republiky boli prví zástupcovia plemena tosa inu dovezení v roku 1993.
Správanie a temperament
Tosa inu je milý, inteligentný a oddaný spoločník. Svoju rodinu bezhranične miluje a vyžaduje byť neustále s ňou. Je ostražitý a veľmi si stráži svoje teritórium. Nie je potrebné ho nejako ku stráženiu cvičiť, vo všetkom mu pomáha vrodený inštinkt. Tosa inu potrebuje skúseného majiteľa, ktorý k nemu bude pristupovať s dôslednosťou, ale hlavne s trpezlivosťou a láskou. Tosa inu sa pomerne ľahko cvičí, čo sa naučí, už nezabudne. Bohužiaľ sa to týka aj negatívnych skúseností, preto je nutné k nemu byť ohľaduplný. K cudzím ľuďom sa chová odmerane a ostražito, pokiaľ sa bude jednať o známych jej rodiny, bude k nim pristupovať tak, ako vycíti zo správania sa svojej rodiny. S ostatnými zvieratami v rodine nemá problém, znáša ich dobre vzhľadom na to, že lovecký pud u neho nie je príliš vyvinutý. So psami sa znáša tiež dobre, len môže nastať problém pri stretnutí rovnakého pohlavia. Tu môže nastať potreba dominancie. Ak je vyzvaný k šarvátke, tak o víťazovi nie je vďaka jeho veľkosti pochýb. K deťom sa chová trpezlivo a tolerantne, ale aj napriek jeho láske je potrebné, aby styk tosa inu a detí bol pod kontrolou dospelej osoby. Tosa inu by im mohol nechtiac vďaka svojej veľkosti ublížiť. Deti by tiež mali byť poučené, ako sa k psovi chovať.
Vzhľad
Tosa inu je veľký, robustný pes dôstojného vzhľadu. Hlava je široká s výrazným stopom a širokou, čiernou nosnou hubou. Oči i uši sú malé. Oči majú tmavohnedú farbu a dôstojný výraz, uši tenké, vysoko nasadené po stranách hlavy. Svalnatý krk má na hrdle voľnú kožu. Chvost je silný, smerom ku špičke sa zužuje. Ak je ovisnutý, dosahuje svoju dĺžku až k pätám. Srsť je krátka, tvrdá a hustá. Sfarbenie je možné v niekoľkých farbách, prípustné sú tieto sfarbenia: červená, všetky odtiene žltej, marhuľová, čierna a žíhaná. Na hrudi a labkách sa môžu vyskytovať drobné biele znaky. Kohútková výška je u psov min. 60 cm, u sučiek min. 55 cm.
Starostlivosť a životné podmienky
Tosa inu nie je nijak náročný v starostlivosti o srsť. Bohato postačí jeden krát za týždeň vyčesať gumovou kefou a odstrániť tak uvoľnené chlpy. Pokiaľ je potrebné psíka vykúpať, je dobré zvoliť šampón, ktorý nevysušuje kožu. Tosa inu bude veľmi spokojný v domčeku so záhradou, kde mu bude cez deň dopriate dostatok pohybu. Dokáže sa ale uspokojiť aj s bytom. Je dôležité mu dopriať dlhé prechádzky, aby sa nenudil. Vzhľadom na to, že chce byť neustále v dianí a v spoločnosti svojej rodiny, nehodí sa pre pobyt iba v koterci. Páníček by mal byť skúsený chovateľ, ktorý nastaví jasné pravidlá a dopraje psovi dobré vychovanie a výcvik. Ten je potrebné vykonávať dôsledne, ale citlivo. Dôležitá je tiež správna socializácia a naučenie správnej chôdzi na vodítku, aby sa predišlo možným problémom pri vychádzkach. Psíkovi doprajte veľký a mäkký pelech, kde bude môcť odpočívať. Pokiaľ bude ležať na tvrdej zemi, hrozí, že sa mu vytvoria nepríjemné otlaky.
Zdravie
Tosa inu je pomerne zdravé plemeno, ktoré až na pohybové ťažkosti netrpí na žiadne špecifické ochorenia. Problémy s pohybovým aparátom sú u nich vďaka ich veľkosti ľahko predvídateľné. Najčastejšie sa jedná o dyspláziu lakťového a bedrového kĺbu. Postihnutí jedinci sa z chovu vyraďujú. Preto, ak budete vyberať šteniatko, je vhodné sa informovať o zdravotnom stave nielen rodičov, ale aj starších generácií. Šteniatka by sa určite nemali nijako extrémne zaťažovať, potrebujú skôr pokoj, aby mal kĺbový aparát možnosť sa správne a silno vyvinúť. Tosa inu je plemeno, ktoré má prah bolestivosť trochu inde ako ostatné psy, a preto sa môže stať, že bolestivosť kĺbov dajú najavo až vo chvíli, keď už je poškodenie závažné a nezvratné. Určite odporúčame podávanie kĺbovej výživy, a to preventívne aj po celý život. Ďalší problém, ktorý môže u tohto plemena nastať, je torzia žalúdka. Je teda dôležité zvoliť kvalitné krmivo a dodržiavať zásady správneho kŕmenia.
Kŕmenie
Tosa inu je plemeno náročné na kvalitnú výživu. Hlavne v šteňacom veku potrebuje stravu vyváženú na vitamíny a minerálne látky. Chýbajúce elementy sa potom môžu negatívne prejaviť na vývine. Ak sa rozhodnete pre BARF, potom je potrebné počítať s dostatkom miesta v mrazničke. Predsa len je tosa inu veľké plemeno psa a podľa toho tiež veľa zje. BARF je nutné si dostatočne naštudovať, aby bola kŕmna dávka skutočne vyvážená a psíkovi nič nechýbalo. Druhou možnosťou stravy sú granule, ktoré sú kompletná kŕmna dávka, tj, psíkovi dodajú všetky potreté živiny vo vyváženom pomere. Je potrebné zvoliť granule kvalitné, s vysokým obsahom mäsa a malým alebo žiadnym obsahom obilnín. Pre tosa inu volíme granule pre veľké a obrie plemená, do veku 18-20 mesiacov pre juniorov, potom pre dospelých jedincov. Vďaka veľkosti hrozí u tosa inu pretočenie žalúdka. Torzia je život ohrozujúci stav, takže ak mu môžeme aspoň trochu predísť, určite to stojí za to. Dodržiavanie správnych stravovacích návykov je dôležité. Denná kŕmna dávka by mala byť rozdelená na dve menšie porcie a po jedle by mal byť dodržaný kľudový režim, aby žalúdok mohol v pokoji prijatú potravu spracovať.