História
Toto plemeno je relatívne nové, bolo vyšľachtené v 80. rokoch 20. storočia. Názov toyger vychádza zo slov "toy" (hračka) a "tiger" (tiger). Znie to pekne, ale rozhodne si poďme povedať, že nejde o žiadnu hračku. Ide iba o zaujímavé spojenie dvoch slov, ktoré spolu fungujú, s takým tigrom sa človek najskôr nepohrá, ale s touto mini verziou môžete začať veľa zábavy pri spoločných hrách. Toyger bol vyšľachtený chovateľkou Judy Sudgen z USA. Prvotné šľachtenie vzniklo medzi domácimi mačkami a bengálskymi tigriími mačkami. Postupne sa viac a viac selektovali páry, aby sa zlepšovala podobnosť s tigrom. TICA vo februári roku 2007 udelila tomuto plemenu plné uznanie ako majstrovské mačky.
Správanie a temperament
Povahou sú títo tigriaci veľmi inteligentní, priateľskí a radi sa hrajú. Toyger, hoci znie tento názov akokoľvek divoko, tak sa jedná o úplne domestikovanú mačku a nie je krížencom žiadnych divokých mačiek. Preto k jej uspokojeniu nie je potreba extrémnych výbehov a záhrad. Táto micina môže byť chovaná pokojne aj v byte. Keďže sa ale rada hrá, potrebuje nejaké zábavné hračky aj nejakú možnosť skákania a behania. Je dobré týmto tigríkom venovať svoj čas, zvieratká sú to totiž veľmi múdra a je dobré túto ich vlastnosť podporovať a rozširovať zaujímavými šikovnými hrami. Toyger je oddaný svojej rodinke a veľmi dobre sa prispôsobuje prostrediu.
Vzhľad
Toyger je stredne veľká mačka so svalnatým telom, váha tohto plemena sa pohybuje okolo 3,5 až 4 kg. Majú tiež pomerne silnú kostru a ich telo je vyvážené a elegantné. Jedinečný vzhľad toygerov spôsobujú špecifické tigrie pruhy na kožúšku. Už na prvý pohľad sa jedná o extrémne zaujímavý genetický počin. Toyger má krásnu lesklú srsť rovnako ako tiger. Každý toyger má unikátny pruhový vzor, ktorý mu dodáva jeho charakteristický vzhľad.
Starostlivosť a životné podmienky
O srsť toygerov sa netreba nijako extrémne starať, je dobré ju z času na čas prečesať. Ďalej je dobré kontrolovať zúbky, ušká, uši a pravidelne navštevovať veterinára k prípadným očkovaním. Pre toto plemeno, ostatne ako pre väčšinu mačiek, je dobré postaviť nejaké úkryty vo výškach, aby šelma mohla príjemne a nerušene odpočívať alebo naopak skákať a šantiť.
Zdravie
Nie je známe, že by títo mňaučiaci miláčikovia trpeli na nejaké špecifické dedičné choroby. Je ale dobré, ak už toto plemeno budete zháňať, kupovať ho od preverených chovateľov a mať tak istotu kvalitného chovu. Pokiaľ by vás toto plemeno zaujalo, je potrebné hľadať za hranicami. Ide totiž o vzácne plemeno, ktoré u nás nie je vôbec ľahké zohnať.
Kŕmenie
Dôležité je, aby potrava obsahovala presne to, čo mačky potrebujú. Dostatok živín, vitamínov a minerálov. Mačka je mäsožravec, preto potrebuje dostatok bielkovín, najmä na zdroje taurínu, pre správnu funkciu srdca a očí. Dobré je dávkovať dostatočné množstvo potravy, ale neprekrmovať. Je len na vás, či budete kŕmiť suchým krmivom, konzervičkami alebo barfovať.