História
Jeho pôvod je obostretý tajomstvom, ale kynologická komunita sa domnieva, že vznikol krížením samojeda s dávno vymiznutou rasou – oráčom. Môžeme sa tak domnievať, že záhradník sa k nám dostal z poľnohospodárskych oblastí severských krajín. Pretože Česi sú národom chatárskym a rastlinám nakloneným, môžeme záhradkárov vidieť čím ďalej tým častejšie..
Správanie a temperament
Záhradník je naozaj dobrák od kosti a jeho starostlivosť si užije každý kvet, ker alebo stromček. Byť to človek, môžete si ho predstaviť ako jedného rozprávkového strýka v zelenom overale s červenou smiešnou šiltovkou na hlave. Veľmi rád svojim pánom pomáha, takže sa nemusíte obávať, že by ste kvety presádzali sami. Záhradník u vás bude hneď, ako rýpnete do zeme alebo zdvihnete kvetináč..
Pokiaľ ale práve pomoc nepotrebujete alebo nechcete, stačí záhradníka mierne odohnať. Nie je vtieravý ani urážlivý, takže pochopí a počká na svoj moment. Je ale možné, že si skúsi nájsť inú zábavu a nebudete už mať čo ďalšie presádzať. Preto je vhodné mať po ruke nejakú hračku, ktorá záhradníka dostatočne zaujme. Vyskúšajte rôzne preťahovadlá alebo povrazy (pripomenie mu to korienky), drevené hračky (tej vôni neodolá) a ako eso z rukáva vytiahnite hračky v tvare záhradných „škodcov“, napr. ježka. Úspech zaručený!
Čo sa týka pohybu, určite skúste mushing, ale bude ho baviť akýkoľvek psí šport, ktorý sa dá prevádzkovať v prírode.
Vzhľad
Úsmev. Nielen, že ho záhradník vyvolá na vašej tvári vďaka svojmu zjavu, ale aj ho sám veľmi dobre ovláda. Spoločne s jeho tmavými očami, klinovitou hlavou, malými, vysoko nasadenými ušami, sa jedná o neodolateľný kukuč. Celkovo je stavba tela záhradkára svalnatá, je stredného až väčšieho vzrastu a rozhodne neprehliadnete jeho snehovo biely huňatý kožuch. Zaujímavosťou je aj jeho chvost, ktorý je posadený vysoko a býva stočený na chrbát. Čo dá rozum, nikto nechce pracovať v záhradke s čímkoľvek, čo by mu prekážalo.
Starostlivosť a životné podmienky
Pániček záhradníka musí v lete počítať s tým, že sa bude musieť trochu oháňať, aby psa schladil. V lete je totiž na pozemku toľko práce, že sa má záhradník sklony prehrievať. V zime je starostlivosť jednoduchšia, pretože toto plemeno miluje sneh a vŕta sa v ňom, kým nenájde aj ten posledný korienok alebo lístoček. Pretože často pracuje s hlinou, má tento pracant samočistiacu srsť, takže si nemusíte príliš lámať hlavu s kúpaním. Čo určite musíte strážiť, je strapatenie, takže odporúčame pravidelne česať a odstraňovať bodliaky, vetvičky alebo trávy. Na oplátku za takú starostlivosť si môžete zo záhradníkových chlpov urobiť napríklad sveter, tak rád vás bude mať.
Zdravie
U záhradníka kontrolujte často zrak. Vďaka častému pohybu v podraste sa u neho môžu časom prejaviť problémy s očami. Inak je pomerne zdravý, nie nadarmo sa hovorí, že trocha hliny ešte nikoho nezabila.
Kŕmenie
Kým je váš záhradník skôr záhradníkom, kŕmte ho radšej kvalitným suchým krmivom, aby rástol pomalším tempom. Skrátka ho opatrujte ako kvetinku, hnojiť netreba. Až bude veľký dosť, upravte mu dávku na dve denné a prispôsobte ju tomu, ako je práve aktívna. Vyhrabal práve diery na sadenie ovocného sadu? Tak mu pridajte! Spal celý deň v tieni paprade? Tak mu stačí menej. Určite nešliapnete vedľa, keď sa k slovu dostane aj nejaká tá zelenina, aby ochutnal plody svojej práce.