„ Vraj pravidelná starostlivosť. Keď to paničku chytí, robí manikúru nám všetkým! Ja si skôr myslím, že ju to jednoducho iba baví.”
Ako často strihať psom pazúriky?
Raz za rok u veterinára na bežnej kontrole a očkovaní je naozaj málo. Ale každý deň to tiež byť nemusí, zas tak rýchlo pazúriky nerastú. Presnú početnosť vám asi nie sme schopní povedať, každý psík je tak trochu originál a rovnako, ako nám každému rastú nechty či vlasy inou rýchlosťou, tak je to aj u psích pazúrov. Preto kontrolujte dĺžku pazúru a skracujte ho podľa potreby vášho psieho kamoša.
„Mama vždy hovorí, že mám šťastie, že mi tie pazúriky tak nerastú. Ale chudák sestra, tá ich má stále dlhé a ona to strihanie tak nemá rada. Vždy by som si to s ňou radšej vymenila.”
Je to tak, niektorým chlpáčom rastú pazúry naozaj veľmi rýchlo a máte pocit, že ich striháte neustále. Ono to tak vo výsledku naozaj môže byť, pretože pár dní utečie ako voda a ani si to neuvedomíte. Teda napr. u nás doma je potrebné strihať u jedného zo psov pazúriky naozaj každý týždeň.
Dĺžku pazúru ovplyvní aj povrch, po ktorom psy bežne behajú. Napr. záhradné psy s pohybom po tvrdom povrchu (napr. betón) mávajú pazúriky prirodzene kratšie. Ale pokiaľ sa pes pohybuje predovšetkým po tráve, prípadne po tvrdom povrchu len ujde pár metrov, aby sa dostal na venčenie na lúky a do lesov, potom si nemá kde pazúriky zbrúsiť prirodzene a budete musieť zasiahnuť vy.
Vyberáme vhodné kliešte pre psie pazúriky
Na trhu ich je toľko, jedny čierne, druhé biele, vyzerá to všetko rovnako, ale stoja to rôzne sumy. Ako sa v tom vyznať a po čom siahnuť? Bez odskúšania alebo odporúčania to bude naozaj ťažké.
Rukami mi prešlo už množstvo rôznych klieštičiek – značky ako Trixie, Le Salon Essentials alebo Kruuse. Každé padnú inak do ruky, líšia sa aj ostrosťou nožníc a najmä výdržou. Platí, že čím drahšie, tým lepšie? Nedá sa to tak úplne povedať.
„Ja teda netuším, koľko to stojí, ale občas som si pripadala ako pokusný králik. Vraj "Mája, poď, máme nové klieštiky, musíme ich vyskúšať." Uff, teraz už snáď našla tie správne a je pokoj.”
No áno, na tom asi niečo bude. Vždy som si hovorila, že nechcem drahé klieštiky, aj tak neviem, či sa s tým naučím, a tak som siahla po najlacnejších, čo boli v ponuke a zároveň vyzerali dostatočne pevne pre labky stredného psa. Boli to nožnice Le Salon Essentials na pazúriky veľké. Za pár korún pomerne dosť muziky. Vydržali nám roky, používali sme ich občas, vtedy ešte len pre jedného psa, ale keby sme ich nestratili, asi držia dodnes. Na prvý pokus to znelo ako super kúpa!
Potom bolo treba zaobstarať nové, už som vedela, že cena asi toľko nehrá rolu a vtedy prišla značka Trixie s novinkou, ktorá bola veľmi podobná tým "našim". Bohužiaľ, pri klieštičkach od Trixie som hneď pri prvom strihaní mala pocit, že sa každú chvíľku rozlomí. Pritom vyzerali dosť pevne. Ale ostrosť tomu nezodpovedala, a tak to strihanie nebolo príjemné ani mne, ani Máje.
Kliešte typu gilotína, tie vôbec neprichádzajú do úvahy. Aj keď niekomu vyhovujú, tak ja dodnes nechápem, ako tí ľudia môžu poskladať svoje ruky, psiu labku a ešte vidieť, čo strihajú. Zlaté klasické "nožnice".
No a tak sa nám dostali do rúk, vtedy asi najdrahšie kliešte, ktoré som mohla mať – Doggyman Kruuse. A musím povedať, toto bola láska na prvý pohľad! Krásne padnú do ruky, po pazúrikoch pekne kĺžu, akoby som skoro ani nestrihala. Jednoducho ostrosť úplne luxusné. Ako som sa im mohla tak dlho vyhýbať?
„Jednoducho ďalšie nové kliešte a čo ako? Panička je nadšená, ja ten rozdiel asi ani veľmi nepociťujem. Možno to je tým, že panička sa dávno naučila nestrihnúť celý pazúr, ale ukrajovať po plátkoch. Je to síce na dlhšie, ale dostávam pri tom veľa pamlsiek, tak je vlastne super, že to zaberie viac času, pretože viac času = viac dobrôt!”
No áno, vidíte to, Mája nahryzla ďalšiu dôležitú vec ohľadom strihania pazúrika.
Akú techniku strihania zvoliť?
Na veterine väčšinou vidíte, že vezmú psovi packu, urobia šmik šmik a je ostrihané. Áno, je. Ale lepší, šetrnejší, starostlivejší a všeobecne vhodnejší je tzv. alternatívny strih. Alternatívne nie je sprosté slovo, ani nenaznačuje nič ezoterického. Jednoducho je to len iná cesta, než bola doteraz bežne zažitá. Ide o strihanie po malých kúskoch, tzv. odkrajovanie po plátkoch. Lepšie potom spoznáte, či si môžete dovoliť strihnúť ešte kúsok alebo sa už blížite k lôžku. Zastrihnutie lôžka by znamenalo veľa krvi a bolesti pre psíka. To bývajú potom dôvody, prečo psy to strihanie toľko nemajú radi.
Favorit medzi klieštičkami na psie pazúry
Opäť sa dostávame k tomu, či to najdrahšie je naozaj to najlepšie? Kliešte na pazúriky stranové DoggyMan Kruuse sú cenovo naozaj trochu oriešok. Ale ako som už písala, sú naozaj na špičke medzi značkami na strihanie pazúrikov.
Úprimne majú jedného veľmi dobrého konkurenta! A pozor, lacnejšieho a podľa môjho názoru ešte o fúz ostrejšieho. Sú to Miller Kruuse kliešte na pazúriky stranové.
Hlavnými rozdielmi sú mohutnosť, rozpätie a zarážka. Biele DoggyMan Kruuse sú výrazne mohutnejšie, teda budí aj dojem väčšej pevnosti. Z praxe by som povedala, že pevné sú obe dostatočne. Osobne, hoci rozdiel vidím, tak pre mňa nie je rozhodujúce. Sú ale ľudia, ktorým jednoducho tie „biele“ viac sadnú do ruky. A to možno nielen svojou mohutnosťou, ale aj rozpätím. Na plné rozovretie nožníc je samozrejme potrebné aj plné rozovretie rukoväte. A práve to je u DoggyMan menší, ako u Miller. Preto padnú lepšie aj ľuďom s drobnejšou rukou.
Červené kliešte Miller majú navyše zarážku pri nožniciach. Teda, pokiaľ ju používate, nemalo by sa stať, že psíka strihnete až do lôžka. Samozrejme ale ani na toto nie je 100 % spoľahnutie. Ak budete strihať pazúriky, ktoré už sú skrátené až k lôžku, tak vám ani zarážka nepomôže. Na druhú stranu, pri alternatívnom strihu je zarážka skôr na škodu. Dá sa ale krásne posunúť a nijako vám pri strihaní neprekáža!Ostrosťou sú kliešte Miller rozhodne najlepšie, aké som kedy v rukách mala. Áno, predbehne aj spomínané DoggyMan. Ten rozdiel už tam nie je až taký znateľný ako v porovnaní s inými značkami, ale stále tam trochu rozdiel vnímam. Myslím, že to by aj moje psy potvrdili.
„Jasne, minimálne sestra by to potvrdila. Prvýkrát som ju videla pri strihaní úplne v kľude, keď panička strihala tými červenými. Ako keby to ten pes vôbec necítil.”
Bohužiaľ, aj tak majú kliešte Miller jeden podstatný nedostatok. Tým je veľký záujem psíčkarov a nízka dodávka výrobcu na slovenský trh. Preto sú kliešte často nedostupné aj u dodávateľov a musíme si na ne počkať.
Napíšte nám aj vaše skúsenosti so strihaním psích pazúrikov! Ako to vaše psy zvládajú a ako často musíte pazúriky strihať?