Poznáte to, stať sa môže čokoľvek, od zlého stúpnutiu až po naozajstné, vážne zranenie a pes je na určitú dobu vylúčený z aktívneho pohybu. Je teda nariadený kľudový režim, prísny podľa závažnosti poranenia. A čo teraz? Ako "naložiť" s aktívnym psom, ktorý zo všetkého najradšej behá po vonku, skáče a hrá sa s každým, kto je po ruke?
Základom je, ostatne ako vždy, výchova. Od prvého dňa sa oplatí učiť psíka na poriadok vašej domácnosti, kedy sa spí a kedy sa hrá. Všeobecne ja svoje borderky učím, že doma je pokoj a vonku sa vyčíňa. Občas doma samozrejme tiež cvičíme, ale tieto akcie vždy začínam ja, nie ony. Ak teda nastane situácia, že som chorá ja alebo ony, nie je pre nich šok, že doma majú odpočívať a nič sa po nich nechce - naopak.
Druhým pilierom je naučenie na
klietka . "Prenosný domov" je totiž úplne úžasná vec, ktorá vám aj psovi umožní mať domov kedykoľvek a kdekoľvek. Napr. v cudzom prostredí či práve pri pokojovom režime. Pomôže s oddelením dvoch psov v jednej domácnosti, zabezpečením psa pred deťmi (predsa len býva psík po úraze / pri chorobe boľavý a niekedy aj nevrlý) alebo upokojením veľmi aktívneho jedinca, prípadne šteniatka (ako niektorí vieme, ani šteniatkam sa choroby nevyhýbajú).
Je nutné povedať, že nejde o žiadne týranie psa v malej zatvorenej klietke. Klietka či strieška je pre psa, pri správnom nácviku, miesto pokoja, bezpečia a odpočinku. Pokiaľ ju budete používať ako prostriedok slúžiaci k trestu, nikdy "nebude fungovať" a áno, pes v nej bude frustrovaní a nešťastný.
Tretím bodom je zabavenie psa po čas pokoja. Ak sa psík lieči s ľahšími typmi zranenia, je jeho zabavenie veľmi jednoduché. Môžete trénovať triky, ktoré sa nevylučujú s typom zranenia, nechať ho hľadať schované maškrty / hračky po byte, zaobstarať či vyrobiť nejaké
interaktívne hry . Ak počasie dovolí, chodiť plávať pod. Ak však doma máte jedinca po viacmenej akejkoľvek operácii alebo s podozrením na vážnejší problém, napr. Pohybového aparátu, nie je dobré si s tým zahrávať. Niektorí psi sú prvé dni po zákroku odkázaní naozaj len na vyvenčenie pred barákom a inak na pobyt v klietke 24/7. Tým sa možnosti zabavenia samozrejme o dosť komplikujú. Našťastie možno aj vylehávačom "naordinovať" činnosť, pri ktorej môžu stále ležať. Akú? Opäť sa dá hojne využívať interaktívne hry a triky ktoré sa dajú robiť v polohe ľahni. Prípadne, ak je to možné v sede, existuje celý rad možností (napr. Nosetouch na ruku/predmet, zdvíhanie a držanie rozličných predmetov, mŕtvolka, daj pac, oblizni sa, kývaj hlavou "nie" či "áno", zavrť chvostíkom, prípadne o niečo praktickejšie cviky ako nechať si ostrihať pazúriky, vyčistiť zuby, uši a tak podobne). Kreativite psa a tej vašej sa tu medze nekladú. Veľkým pomocníkom je v týchto chvíľach
shaping
, kedy si pes "musí" na cviky prísť sám, nie len sledovať cestu
maškrty . :)
Avšak tým najdôležitejším bodom vždy bude vaša dôslednosť. Čím dôslednejší kľudový režim, tým kratšia doba rekonvalescencie a lepšie zotavenie! Neospravedlňujte sami seba, že nemôžete zrovna vášho aktívneho psíka naučiť pokoji alebo ho ustrážiť, pretože by sa trápil alebo by to bolo príliš náročné. Preto apelujem na všetkých majiteľov, buďte na seba aj svojho psa po čas rekonvalescencie \"tvrdí\". Nenechajte ho hrať sa s inými psami a nenechajte druhá zvieratá (prípadne deti) pacienta otravovať. Zariaďte mu také bezpečie aj pohodlie, aby si ani sám nemohol nič urobiť. Psa neľutujte, ale starostlivo sledujte jeho zdravotný stav i jeho rany a hlavne zabudnite na hlúposti, ktoré kolujú o klietkach a trápenia psov v nich. Teraz už viete, že to nie je pravda a ide len a len o správny nácvik.
Udržať v pokoji ide naozaj každého psa, dokonca aj toho veľmi bláznivého alebo veľmi mladého. Nikto síce nehovorí, že je to ľahké, ale perfektné uzdravenie vášho parťáka za nejaký ten čas komplikácií a ťažších chvíľ určite všetkým stojí.