Mačka a vzťah k majiteľovi
O mačkách sa už roky traduje, že sú individualisti. Majú rady pokoj, celé dni prespí a maznať sa s nimi môžete len vtedy, keď si pre pohladenie samy prídu. V niektorých prípadoch je to 100% pravda, niektoré domáce mačky sú ale za pozornosť rady, budú vám robiť spoločnosť na každom kroku a pohladenie vždy odmení slastným pradením.
Vždy je to o povahe daného jedinca, ale môžete vzťah s mačkou posilniť a pracovať na ňom. Len to bude chcieť predovšetkým veľa trpezlivosti a trochu toho pozorovania a poznávanie vašej mačičky.
Bezpečie pre mačku
Základom úspechu je dopriať mačke bezpečné prostredie. V praxi to znamená napr. umiestniť misky s vodou a kŕmením na miesto, kde ju nebude nikto a nič vyrušovať. Nedostanú sa za ňou iné zvieratá, nebudú jej pri kŕmení hnevať malé deti, nebudete okolo nej neustále prechádzať pod. jednoducho povedané, bude sa sústrediť na kŕmenie a v blízkosti nebude nič, čo by ju rozptyľovalo.
Ďalším dôležitým umiestnením je pelech a škrabadlo. Mačka prespí za deň viac ako 12 hodín a práve preto je dôležité pelech umiestniť na pokojné a teplé miesto. Mačky teplo milujú a vyhľadávajú. Vhodné je teda zavesiť pelech na kúrenie, alebo ho umiestniť v blízkosti zdroja tepla. Pokiaľ máte doma psa alebo deti, ktoré mačičku na každom kroku prenasledujú, doprajte jej odpočinok v dostatočnej výške, napr. za pomoci vysokého škrabadla či odpočívadla.
Pocit bezpečia musí prichádzať aj z vašej strany, teda od človeka. Mačky nemajú rady hluk a stres, vyhnite sa kriku v domácnosti a hlučným činnostiam. Ak je potrebné niečo opraviť a potichu to nejde, dajte najprv mačičku do bezpečia inej izby, záhrady či prepravky. Na mačku NEDORÁŽAJTE a nesnažte sa s ňou priateliť za každú cenu. Ona príde za vami sama, ak zacíti, že je všetko v poriadku a nemusí sa ničoho obávať.
Ako spoznám, že sa mačka cíti v bezpečí? Po príchode domov ma víta, asistuje mi pri domácich činnostiach, ako je napr. varenie či umývanie riadu. Spokojne odpočíva na kolenách či v blízkosti iných členov domácnosti. Je uvoľnená, s chuťou zje kŕmenie a pradie blahom pri škrabaní. Naopak, ak mačka pocit bezpečia necíti, má potrebu sa schovať, je naježená, všetko sleduje, trhavo kýva chvostom.
Reč mačacieho tela
Mačacia reč nespočíva iba v mňaukaní, aj keď je to ten najzreteľnejší spôsob. Často komunikujú aj rečou tela. Pozorujte mačičku pozorne a zistíte, ako sa správa predtým, než utečie do bezpečia. Vďaka týmto signálom budete vedieť, čo je mačke nepríjemné a že je čas niečo zmeniť.
Ako už bolo spomenuté, najčastejšie uvidíte naježenou srsť, prehnutý chrbát, napätie v celom tele, mrskání chvostom. Toto správanie môže byť sprevádzané mňaukaním, prskaním a syčaním.
Hra s mačkou
Mačiatka bývajú veľmi hravé. Niektorým mačkám to vydrží do dospelosti, iným už toľko nie. Čo ale všetkým zostáva, je lovecký pud. Ak hru nastavíte tak, že mačka loví korisť, potom zaujmete takmer každú. A pretože naším cieľom nie je len zabaviť mačku, ale vybudovať si vzťah, budú ideálnou voľbou škádlítka a udice . Spoločná hra je ideálna činnosťou práve pre budovanie vzájomného vzťahu.
Pochváľte sa, akého štvornohého parťáka z mačacieho odboja máte doma vy. A je to skôr šéf vašej domácnosti alebo maznavý kamarát?