Králiky naučili Aztéky piť alkohol
Dlhé uši, chvostík ako brmbolce a vykukujúce zúbky. Tento popis stačí, aby bolo hneď jasno, o koho sa jedná. Títo ušiaci sú neobyčajní chlpáci a skrývajú veľa zaujímavostí. Vedeli ste napríklad, že rýchlosť divokých králikov môže dosiahnuť až neuveriteľné 50-56 km/h? Za to by v obci mohli dostať aj pokutu. Teraz trochu z iného súdka. Králiky čerpajú dôležité živiny zo svojho trusu. Áno, je to pre nás ľudí asi trochu nepochopiteľné, ale oni sa tak udržujú v kondícii. Neradi žijú sami, preto ak kupujete zajačika, myslite na to, že šťastnejší bude, keď bude mať parťáka. Samice sú gravidné približne 28-35 dní. Gravidná samica sa prezýva ramlice alebo králice.
Tipli by ste si, koľko existuje plemien králika? No, nebudem vás napínať, je to až sto plemien králikov, pričom šesťdesiatpäť z nich je základných a zvyšok sú rexové a zakrpatené plemená. Ďalšia zo zaujímavostí je, že králiky nevedia zvracať. Je to tak, pretože nemajú dáviaci reflex. Možno preto jedia tie svoje bobky 😀 Posledná zaujímavosť o králikoch je taká, že naučili Aztékov piť alkohol, prečo? Pretože Aztékovia našli opité králiky, ktorí zjedli akési fermentované kaktusy, a tak dopomohli králiky k výrobe podobnej tekutiny. Tak na zdraví všetkých králikov.
Morča ako majster na výrobu bobkov
O králikoch toho bolo napísané už dosť, poďme mrknúť na zoubok týmto pískacím guličkám. Tušili ste, že v skutočne výnimočných prípadoch môžete morča slyšať spievať podobne ako ptáčika? Príčina sa spája u samice s tým, že je v ruji alebo sa blíži porod. Ďalšou zaujímavosťou je, že ihneď, čo samica porodí, môže znova zamariť, preto sa odporúča samcov na nejakú dobu odpratať (nemyslíme zastreliť za jeho hriechy), len ho jednoducho nechať bokom, aby mala samička tiež trochu izbu.
Pokiaľ chcete poznať majstra na výrobu bobkov, je ním práve morča. To dokáže denne vytvoriť aj niekoľko stoviek bobkov. A podobne ako králiky aj morčiatka niektoré z nich požijú. Dobrú chuť prajem, pokiaľ práve do niečoho s chuťou hryziete. Bobky už sme prebrali a teraz mrkneme na zúbok zúbkom, tie rovnako ako morčaťu, potkanovi tak králikom neustále rastú. Asi ako nám vlasy. Tie teda niekomu rastú viac, niekomu menej a niekomu skoro vôbec. Potom vídame vonku účesy ala Homer Simpson. Ale späť k chlpáčom. Vo voľnej prírode má samček pán morčiak svoj vlastný hárem av ňom niekoľko samičiek a tie si bránia. Páni, utrite si slinu a prejdeme na ďalšie zvieratko.
Potkany dokážu nepretržite plávať aj niekoľko dní
Niekedy ich stretnete v klietke, niekedy pri smetiaku. Ide o veľmi šikovné hlodavce, ktoré sa prispôsobili nášmu ľudskému svetu. Ak je niečo, čo dokážu naozaj skvele, je plávanie. Dokážu nepretržite plávať aj niekoľko dní. Prežijú mráz aj trópy. Aj napriek tomu, že žijú v kanalizáciách, jedná sa o tvory, ktorí sa pravidelne omývajú a čistia. Keď potkan nájde nejakú novú cestičku, ihneď si ju pamätá. Kam sa naňho hrabem ja, môžem ísť piatykrát v roku rovnakým miestom a aj tak musím pustiť Google mapy. Keby si potkan nebrúsil zuby, tak mu za rok vyrastú o cca 11 až 13 cm. A keby ste chceli s potkanom súťažiť v skoku vysokom, možno by ste prehrali, títo šikulovia dokážu vyskočiť až do 2 metrov vysoko.
Poslednou zaujímavosťou o týchto inteligentných tvorcoch je, že ich rebrá sú k chrbtici pripevnené kĺbmi, tým pádom sú pohyblivé a môžu sa zmrštiť. Preto potkan, skoro ako špión, prelezie každou malou škvírkou.
Činčila vidí, aj keď spí
Už ste si niekedy siahli na činčilu? Verte, nie je to jednoduché, pretože nejde o maznajúce tipy, ale už od pohľadu je jasné, že ten dotyk je na nezaplatenie. Ide o jednu z najjemnejších srstí a vďaka tomu bola činčila vo voľnej prírode takmer vyhubená. Pretože pre veľa ľudí je kožúšok zo zvieratka krásnym doplnkom napríklad ku krokodílím topánočkám a hadej kabelke. Preto by som film Diabol nosí Pradu premenovala na Diabol nosí zviera. Ale aj tak ju môžete vidieť vo voľnej prírode napríklad v strednej Čile v nadmorskej výške 400-1650 m. Tam žijú dve oddelené populácie, ktoré sú od seba 250 km vzdialené. Činčila vidí, aj keď spí. Vie spať so zavretými očami, je to z dôvodu ochrany, keď jej v divokej prírode hrozilo nebezpečenstvo, mala prehľad.
A na záver jedna zaujímavosť pre všetky králiky a hlodavce. Všetci totiž majú spoločného dávneho predka a ten žil milióny rokov späť. V tom čase ale nebol hlodavcom.