Prečo je vôbec dobré niečo také učiť?
- Ochráni váš byt od ničivých zúbkov malých šteniat a v niektorých prípadoch aj dospelých psov. Áno, dá sa to vyriešiť aj zatvorením psa do miestnosti, kde nie je čo zničiť, ale túto možnosť bohužiaľ nemá každý.
- Ochráni šteňa pred nebezpečenstvom domácnosti. Šteňatá hryzú všetko, čo im príde pod nos. Nevyhnú sa ani káblom alebo napríklad čistiacim prostriedkom.
- Kamkoľvek psa vezmete, bude tam mať svoje miesto. Môžete mať istotu, že na návšteve aj v hoteli môže zostať psík sám a pretože bude vo svojom, nebude ho samota nijako trápiť.
- Pes sa naučí odpočívať. V klietke je nuda, môžeme tam psovi dať nejakú hračku, maškrtu na okusovanie, ale napriek tomu tam nie je dosť miesta na poriadne vyčíňania. Skôr alebo neskôr psík pochopí, že je to miesto odpočinku.
- S klietok sa lepšie zvláda samota. Samozrejme je predpokladom, že pes má klietku rád a neberie ju ako trest. V takom prípade potom psík lepšie znáša, keď musí zostať doma sám.
- Bezpečné miesto. Klietka je to správne miesto, kde môže psík schovať pred všetkým, čo je mu v danej chvíli nepríjemné. Môžu to byť vaše malé deti, druhý otravný pes, návšteva a jeden z našich psov trávia v klietke aj silvestra, pretože sa tam cíti lepšie.
- Ideálny spôsob pre prepravu autom. Je to najbezpečnejšie preprava ako pre psa, tak pre posádku auta. A aj sa špinavým psom udržíte auto v čistote a bez chlpov.
- Režim spánku pre psov po operáciách. Najmä po operáciách končatín je potreba, aby pes nechal nohu naozaj v pokoji. Nejeden majiteľ odoperovaného psa ďakuje za klietka.
- Závody, výstavy a iné kynologické akcie. Kto niekam jazdí tak vie, že bez striešky sa nezaobíde. Ako to vyzerá bez klietky? Unavený pes, ktorý nespolupracuje, nepokojný majiteľ, ktorý musí riešiť čo so psom, keď sa chce najesť, čo keď si potrebuje odskočiť a pod. A s klietkou? Pes odpočíva, majiteľ sa môže sám v pokoji pripravovať.
- Má svoje miesto kŕmenia. To oceníte najmä vo chvíľach, kedy dostane psík nejaký maškrtu na okusovanie a nebude vám to žuť na koberci.
Ako naučiť psa, aby mal klietka rád?
Dobré je zvykať na klietku už malé šteňatá. U šteniat totiž jednoducho nájdete chvíľu, kedy budú unavené a môžete ich tam zavrieť. Teda po prechádzke, po hraní, keď už by šteniatko zase ľahlo a spalo, dajte ho spať do klietky. V pokoji si tam odpočinie a potom ho zase vezmite a môžete pokračovať v hraní.Aké sú pre psa najväčšie odmeny? Väčšinou je to jedlo a hra. Zapojte teda aj tieto veci a pomocou nich ukážte psíkovi, že je klietka prima. Každé kŕmenie dostáva už šteňa vždy v klietke. A to nielen dennú kŕmnu dávku, ale aj napríklad maškrty na zabavenie. Nemusíte tam nutne v tejto chvíli psa zatvárať. Väčšinou si svoje sníva a potom nech si pokojne odíde. Pokiaľ bude mať, aspoň v niektorých prípadoch možnosť klietku ľubovoľne opustiť, podporíte tým to, že nie je dôvod sa klietky báť.
A ako zapojiť hru? Priamo sa tak jedna hra volá - hry s klietkou, v orig. Crate games. Na youtube k tomu môžete nájsť nespočetné množstvo videí. Postupnými krokmi odmeňujeme psa, ktorý sám chodí do klietky. Teda odmeňujeme každé priblíženie ku klietke, prvé krôčiky dovnútra a potom to, že tam už psík vliezol celý. V ďalšej fáze zatvárame dvierka klietky, vždy len na sekundu a hneď zase otvoríme a psíka odmeníme. Dobu zatvorených dverí potom postupne predlžujeme. Ďalej to psíkovi sťažujeme - zavrieme ho do klietky, urobíme krok preč, hneď sa zase vrátime, otvoríme a odmeníme. A samozrejme postupne predlžujeme aj túto vzdialenosť, čím zároveň je predĺžená doba zatvorenej klietky.
Ak chceme, aby mal klietku psík rád, ktorý je v nej doma alebo v aute, často si vystačíme s týmto základom. U psov športovcov, ktorí potrebujú v klietke odpočívať, aj keď sa okolo nich stále niečo deje, je potrebné pridávať ďalšie kritériá. Sú to rôzne pohádzané hračky a maškrty, trénovanie na cvičisku, využitie ďalších ľudí a psov, ktorí sa hrajú atď. Rovnako ako u iných cvikov aj tu platí, že fantázii sa pri vymýšľaní kritérií medze nekladú.
Hra by mala vždy začínať a končiť niečím skvelým! U klietky je super hru ukončiť napríklad kŕmnou dávkou, ktorú zanecháte v otvorenej klietke. Pokiaľ si psík vlezie do klietky sám alebo ho tam nechávate s kŕmením, nie je potrebné opúšťanie klietky nijako riešiť. Ak však psíka do klietky zatvárate alebo hráte hry s klietkou, je ideálny vypúšťať psa pod povelom. Zvoliť si samozrejme môžete akýkoľvek povel (meno psa, voľno, poď von, oukej), len odporúčam používať ho od samého začiatku.
A kedy vlastne so zvykaním na klietku začať? Ak ste si priviezli psíka z útulku, ktorý má za sebou zrejme nie príliš šťastný osud, potom je dobré počkať. Uistiť psíka, že má novú milujúcu rodinu, že je v byte, kde ho majú radi. Až bude mať istotu, že sa doma môže cítiť bezpečne, potom ho môžete začať zoznamovať s klietkou. U šteniatok, ktoré sú od chovateľov a nemajú sa čoho báť, môžete začať pokojne hneď prvý deň.