Čím kŕmiť šteňa?
Najmä u šteniat je dôležité podávať vyváženú stravu, teda vhodný pomer bielkovín, tukov, vitamínov, minerálov atď. Presne vyváženej stravy dosiahnete najlepšie granulovaným krmivom, kedy sa potrebné hodnoty dočítate na vreci. A práve na túto stravu sa zameriame.
Ak ste rozhodnutí pre varenú alebo surovú stravu, rozhodne sa nevzdělávejte metódou pokus - omyl, ale zisťujte informácie o tom, čo ktorá surovina obsahuje a čo z toho pes má. Ale vráťme sa k pôvodnému téme článku.
Ak kŕmite kvalitným granulovaným krmivom , nie je potrebné dodávať psovi žiadne ďalšie vitamíny či minerály. Držte sa hesla, že menej je niekedy viac, v prípade, že dbáte na kvalitu. Dalo by sa povedať, že výnimku tvorí kĺbová výživa . V súčasnej dobe je už veľmi často súčasťou krmív, najmä pre veľké plemená, ale ešte to nie je istotou. Názory na preventívne podávanie kĺbovej výživy sa veľmi rôznia, a to nielen medzi laickou verejnosťou, ale aj medzi veterinárnymi lekármi. Pri voľbe vhodnej kĺbovej výživy však môžete len pomôcť, nie uškodiť.
Na čo sa sústrediť, ako vybrať krmivo a na čo si dať pozor?
Od narodenia do prvého roku veku zaznamená veľkosť psa najväčšiu zmenu. U malých plemien vám to kolikrát ani nepríde, ale u tých veľkých máte pocit, že vám rastú pred očami. Len počkajte, až vám všetci budú hovoriť \"on už je zasa väčší\". A práve v tomto období musíme zaistiť optimálny rast, resp. urobiť pre to všetko, čo je v našich silách. A pretože genetiku ovplyvniť nedokážeme, môžeme ovplyvniť aspoň stravu a záťaž.
Čo konkrétne pre psa môžeme urobiť v prvom roku veku? Zabezpečiť mu vhodné a kvalitné krmivo určené pre veľké plemená . Také krmivo, ktoré bude obsahovať optimálne hodnoty a kvalitu bielkovín a tukov, správny pomer vápnika a fosforu a vhodné doplnkové zložky.
Bielkoviny
Obsah bielkovín nemá vplyv na vývoj kostry a kĺbov. Môže mať však vplyv na trávenie či iné orgány v tele psa, tento vplyv spravidla býva individuálne. Organizácia AAFCO (The Association of American Food Control Officials) odporúča minimálny obsah proteínov 22%. Zvyčajne sa obsah bielkovín pohybuje v rozpätí 25 - 30%. Nie je tak dôležité, či krmivo obsahuje 26 alebo 28% bielkovín, zásadnejšie je kvalita, teda pôvod zdroja.
Tuky
Zásadný vplyv na správny vývoj má kondície šteňaťa. Ideálne kondície psa je taká, kedy sú hmatateľná rebrá a viditeľná línie pásu. U obéznych psov je vyvíjaný väčší nápor na kĺby, čo je problematické u psov každého veku, najmä potom u šteniat vo vývoji. Šteňatá majú obdobie medzi psičkári nazývané ako \"samá noha\", kedy je šteňa chudé a vytiahle. Nejedná sa o podvýživené šteňa, je to bežná fáza rastu. Až bude rast kostry ukončený, šteňa začne prirodzene nasvalovat.
Ako sa vyhnúť obéznym šteňatám? Majte na pamäti dve pravidlá - neprekrmovať a nekŕmiť tučnú stravou. Kŕmnu dávku sa nebojte navýšiť oproti tabuľkám, ak to pes potrebuje, ale len tak, aby jeho kondícia bola optimálna! Obsah tuku v krmive je optimálna v rozmedzí 11 - 16%.
Optimálna kondícia spolu s podávaním omega 3 mastných kyselín je vhodnou prevenciou nielen pre kostru, kĺby, ale aj pre činnosť srdca.
Vápnik
Vápnik je častou príčinou chýb vo výžive. Nadbytok vápnika spôsobuje problémy s vývojom kostry. Dôležitý je obsah vápnika a fosforu v krmive v pomere 1,1 až 2: 1.
Ako často kŕmiť šteňa?
Pri odbere by vám chovateľ mal odovzdať šteňa s informácií, koľkokrát denne je zvyknuté dostávať kŕmenie. Túto početnosť minimálne v prvých dňoch dodržte, nech nemeníte stravovacie návyky hneď po príchode do nového domova. Postupne potom početnosť krmiva znižujte, až sa dostanete na kŕmenie 2x denne. U veľkých a obrích plemien odporúčam zostať na kŕmenie 2x denne aj v dospelosti. Nie je to však žiadna dogma, záleží na vašich preferenciách. Ak však kŕmnu dávku rozdelíte do dvoch, znížite riziko torzie žalúdka.
Prehľad najdôležitejších pravidiel prevencia
Chcete veľké plemeno a urobiť všetko pre to, aby jeho vývoj bol optimálny a vyrástlo z neho zdravé zviera?
- Genetika je základ. Dbajte na pôvod šteňaťa, kúpte si šteňa s preukazom pôvodu a poraďte sa s poradcom chovu, ktorý vrh je vhodný a bez zbytočného rizika.
- Od samého začiatku kŕmte šteňa kvalitnú a vyváženou stravou.
- Udržujte šteňa v optimálnej kondícii, neprekrmujte ho a oblúkom sa vyhnite obezite.
- Doprajte psovi dostatok pokoja a odpočinku a všetku aktivitu s mierou. Nie je potrebné ho držať v bublinkovej fólii, ale na pravidelnú záťaž má času dosť. S náročnejšími aktivitami začnite až po ukončení rastu kostí.
Potrebujete pomôcť s výberom krmiva pre vášho psa? Napíšte nám na krmivo@spokojenypes.cz . Informácie získané pre tento článok sú z vlastných skúseností a materiálov, ktoré nám poskytol výživový poradca značky Brit , Martin Kváš. Moc ďakujeme za spoluprácu.