Prínosy konzervovaného krmiva
Pokiaľ hovoríme iba o kvalitnej mäsovej konzerve, kde je skutočne mäso, hlavnou výhodou je vysoký stupeň hydratácie. Predovšetkým v letných mesiacoch tak konzerva prispieva k zvýšeniu hydratácie tela psa, tým mu pomáha horúčavy lepšie znášať. Hydratácia je dôležitá aj u psov vo vysokej záťaži. Navyše, vyšší obsah vody zvyšuje pocit nasýtenia.Ako som už uviedla vyššie, konzerva zvyšuje lákavosť krmiva. Pes má skvele vyvinutý čuch, ktorý využíva aj u kŕmenie. Konzerva má niekoľkokrát silnejšiu arómu a pes takému krmivu málokedy odolá.
U maškrtníkov dajte pozor!
Obal je pekný, ale čo je vo vnútri?
Zloženie, zloženie a zase to zloženie
Od konzervy očakávame kvalitné dávku výživného a voňavého mäsa. Nie je nič proti ničomu, pokiaľ je mäso doplnené zeleninou, ryžou, vývarom alebo vnútornosťami. Veľa výrobcov spracováva iba mäso pre ľudskú spotrebu, konzerva tak obsahuje rovnako kvalitné suroviny, aké doprajete sebe samým.Dajte ale pozor na pomer surovín, hlavnú úlohu musí hrať vždy mäso. Preto nás na obale bude najviac zaujímať etiketa so zložením. Pokiaľ nie je zloženie uvedené, nie je kompletný a alebo opis surovín nie je jednoznačný, nekupujte. U kvalitného výrobku nie je dôvod, aby nebolo zloženie uvedené v kompletnom a úplnom znení.
Samostatnou kapitolou sú potom paštéty, paté a kapsičky. Ako nám už názov hovorí, ide o penovú, mäkkú alebo až omáčkovú konzistenciu. Tá je vyhľadávaná predovšetkým ako náplň hračiek na maškrty alebo ako hlavné krmivo pre psíkov, ktorí nemajú úplný chrup a príjem mäkkého krmiva je pre nich bezproblémový.
Platí tu rovnaké pravidlo - čítať zloženie. Tým, že je paštéta vždy zredukovaná, nemožno pohľadom spoznať, čo obsahuje. Nie je výnimkou, že veľa paštét, ktoré zďaleka nemusia patriť medzi tie najlacnejšie, obsahujú menej ako 10% mäsa. Takže čím vlastne psíka kŕmime, keď mu takúto paštétu podáme?
A niečo málo o tom, ako sa to robí
Všetko začína u mäsa (alebo aspoň by to tak byť malo). Do výrobne sa dovezie, očistí a naporcuje. Potom sa kúsky mäsa naskladajú do plechových konzerv, ktoré zatiaľ nemajú ešte viečko. Ak je konzerva s ryžou, zeleninou či inou prísadou, dochádza k tomu práve v tomto kroku. Mäso sa trochu natlačí, potom sa zaviečkuje a nasleduje tepelné ošetrenie - zavarenie, inak tiež sterilizácia. Tá trvá približne 10-12 minút pri 121 ° C, konzervy sú poskladané viečkami dolu v prístroji, ktorý pripomína obrí tlakový hrniec. Potom už je konzerva pripravená na cestu k vášmu psíkovi.Výhodou je práve sterilizácia, ktorá zabezpečí, že mäso v konzerve má dlhú trvanlivosť, väčšinou 3 roky.
Takže, zoberte pár konzerv a hurá na výlet! Labku na to!