Nesprávne zvolená aportovacia hračka vie urobiť mnoho problémov, a to od tých menej vážnych až po závažnejšie zranenia s nutnosťou riešenia veterinárnym lekárom. Nižšie vám teda predstavíme vhodné hračky na tréning aportu. Zameriame sa na obľúbený evergreen „loptičky“, ale pobavíme sa aj o iných možných alternatívach a vhodnejších materiáloch.
Správny výber loptičky na hádzanie
Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako by mal vyzerať správny výber loptičky na hádzanie? Dôležitých je totiž hneď niekoľko faktorov. Sú to:
Veľkosť – vždy dbajte na správny výber veľkosti akejkoľvek hračky, ktorú chcete dať svojmu psíkovi. Prispôsobte ju veľkosti ňufáka. Pokiaľ by sa stalo, že má napríklad vlčiak loptičku s rozmerom 5 cm, nastáva riziko zaseknutia hračky v hrdle.
Materiál – skoro rovnako dôležitý ako správna veľkosť. Veľmi drsný povrch hračky („tenisáky“) môžu spôsobiť obrusovanie zúbkov. A postupom času bude mať váš chlpáč ohlodané zuby ako škrečok.
Tvrdosť – tento faktor tiež vie spôsobiť šarádu v ústnej dutine hafana. Pri veľmi mäkkých a jemných hračkách je riziko prehryznutia a následného znehodnotenia hračky. Nedovoľte svojmu chlpáčovi hrať sa so zničenou hračkou. Hrozí prehltnutie jej častí alebo dokonca jej samotné. Extrémne tvrdé materiály zase môžu spôsobiť poškodenie zubov. Samozrejme, pes má silnú papuľu a zuby… avšak riziko nastáva u šteniatok s nevyvinutým chrupom alebo u seniorov. Avšak aj u dospelých a zdravých psov môže nastať úraz v zápale vášnivej hry.
Nevhodné hračky
Snáď každý, kto má doma rodeného aportéra, vie, že občas donesie nadšene vetvičku z lesa či parku. A v tej chvíli by sa vám mala rozbliknúť kontrolka v hlave. Vyzerá to ako veľmi neškodná „hračka“. Bohužiaľ zdanie môže klamať. Existuje mnoho prípadov nabodnutia psíka na letiacu vetvu a prepichnutie hrude či papule. Prípadne zapichnutie úlomkov dreva v ústnej dutine či hlbšie v útrobách tela.
Zničené, polámané a rozbité hračky. Všetko, čo môže spôsobiť zranenie a potencionálnu urgentnú návštevu veterinára, by malo byť vyradené z hracieho repertoáru vášho chlpáča. Rizikom sú aj plyšové hračky, a to v prípade, že ich pes potrhá a bude ich pitvať.
Týmto hračkám hovoríme ano
Tu pre vás máme výber vhodných pomôcok na hádzanie. Nezľaknite sa, ak v hračke zostanú odtlačky zubov. Tieto hračky sú pre psíka vhodné, lepšie sa mu držia a neničia chrup. Patrí medzi ne napríklad obľúbený PULLER. Z výberu nižšie si príde každý psík na svoje, aj milovníci vodných hier.
- Loptičky: Chuckit!, JW Hol-EE, LIKER
- Vrhače: Chuckit vrhač, PetSafe automatický vrhač
- Aporty do vody: Sum-Plast loptičky, aportovací disk Sum-Plast
Držte se niekoľkých pravidiel
Pokiaľ má váš hafan v obľube aportovanie, mali by ste sa držať niekoľkých pravidiel. Nezabúdajte, že jedinci niektorých plemien majú tendenciu sa extrémne fixovať na hračku (napríklad na loptičku). Nebude pre nich v danú chvíľu existovať nič iné. Budú ju chrániť svojim telom a otravovať vás do nepríčetnosti. Nenechajte sa zlákať jeho roztomilými veľkými očami. Pokiaľ táto situácia zachádza do extrémov, nemali by ste podporovať psíkove aportovacie vlohy. Bude sa pretáčať a nebude mať v hlave nič iné.
Aportovanie je dobrý sluha, ale niekedy veľmi zlý pán. Nepoužívajte aportér ako každodenný jednoduchý spôsob „vybehania“ chlpáča, pričom vy iba zaobídete jeden blok okolo domu. Pes potrebuje zapojiť aj svoju hlavičku, nielen bezmyšlienkovite behať za letiacou loptičkou z vrhača.
Labku na to!