Rad očných ochorení, ako je šedý zákal (katarakta), progresívna retinálna atrofia alebo glaukóm (zelený zákal), môže byť geneticky podmienená a postupovať bez viditeľných príznakov, kým nedôjde k nevratnému poškodeniu zraku. Preventívna starostlivosť nie je len o udržaní dobrého zdravotného stavu, je to aj spôsob, ako zvýšiť kvalitu života maznáčika a predísť nepríjemným a nákladným komplikáciám.
Kompletné oftalmologické vyšetrenie očí prebieha podobne ako v humánnej medicíne a samotná veterinárna oftalmológia je na vysokej úrovni. V Česku existujú špecializované oftalmologické pracoviská, kde sa môžete objednať na konkrétny dátum a čas. Samotné vyšetrenie zaberie iba pár minút, prebieha bez narkózy a pre zviera nie je bolestivé. Čo so sebou? Očkovací preukaz alebo pas, preukaz pôvodu, certifikáty z predchádzajúcich vyšetrení a výsledky genetických testov, súvisiacich s očnými ochoreniami, ak ich máte.
Ako vyšetrenie prebieha?
Vyšetrenie očí zahŕňa odobratie anamnézy od majiteľa, prehliadku oboch očí a prípadne aj palpáciu oka a jeho okolia. Na úvod sa vás veterinár spýta na niekoľko otázok, napríklad ako sa zviera orientuje za zhoršených svetelných podmienok a či nevykazuje príznaky, ktoré by mohli súvisieť s ochorením očí. Zviera potom nechá voľne sa pohybovať po miestnosti, čím posudzuje jeho zrakovú schopnosť a orientáciu v neznámom prostredí.
Následne zviera položíte na vyšetrovací stôl. Pri bližšom pohľade veterinár sleduje samotný očný bulbus a očné viečka. Vyšetruje reflexy, kedy sleduje reakciu zorníc na priame svetlo (mali by reagovať súčasne av rovnakej veľkosti) alebo žmurknutie – pri posvietení do očí musí zviera mrknúť (absencia tohto reflexu značí slepotu). Posudzuje sa aj produkcia sĺz (tzv. Schirmerov test), kedy sa zvieraťu na okraj dolného viečka umiestnia špeciálne papierové prúžky s vyznačenou stupnicou. Počas nasledujúcich 60 sekúnd sa prúžky nasakujú slzami a pomocou stupnice sa zmeria hodnota, kam až slzy postúpia.
Dôležitou súčasťou vyšetrenia očí je meranie vnútroočného tlaku pomocou aplanačného tonometra, ktoré je zásadné napríklad pre predchádzanie glaukómu. Pomocou oftalmoskopu následne vyšetrí oftalmológ predný segment oka – od rohovky až po šošovku av zhasnutej miestnosti potom zadný segment oka – od šošovky až po sietnicu (kvalitný pohľad na sietnicu a zrakový nerv vyžaduje totiž rozšírenie zreníc).
Po vyšetrení bude zvieraťu vystavený certifikát s nálezom, ktorého platnosť je obvykle 12 mesiacov. Dôležité je povedať, že vyšetrenie udáva iba aktuálny stav očí, preto je potrebné vyšetrenie v priebehu rokov opakovať. Niektoré chovateľské kluby vyžadujú oftalmologické vyšetrenie psa pred jeho zaradením do chovu a následne potom kontrolu každý rok.
Kedy navštíviť veterinára?
Účelom tohto článku je presvedčiť vás, že máte veterinára navštíviť preventívne, teda aj keď sa nič nedeje 😊 Preventívne vyšetrenie očí je kľúčové pre včasné odhalenie ochorení, ktoré môžu zvieraťu spôsobiť bolesť alebo stratu zraku. Pravidelná kontrola umožňuje lekárovi zasiahnuť skôr, než dôjde k nevratným zmenám. Okrem zlepšenia kvality života zvieraťa môže prevencia ušetriť aj náklady na liečbu pokročilých ochorení.
Rozhodne s návštevou veterinára neotáľajte, pokiaľ v očiach alebo očnom okolí pozorujete začervenanie, opuch alebo podráždenie, výtok z očí alebo zmenu farby (napríklad mliečne alebo šedé škvrny). Nadmerné slzenie alebo naopak suchosť tiež nepatrí medzi fyziologické príznaky. Pri ochorení očí môžete pozorovať aj zmeny v správaní – nadmerné škrabanie oka, časté privieranie očí alebo trenie hlavy o nábytok, prípadne problémy s orientáciou – zakopávanie alebo narážanie do predmetov.
Pri konkrétnych plemenách môže byť ochorenie očí častejšie, preto buďte obozretní. majú tiež vyššie genetické predispozície ku konkrétnym očným ochorením – napríklad kokeršpaniel ku glaukómu (zelený zákal), zlatý retriever a pudel k šedému zákalu a labrador so šelťou k progresívnej retinálnej atrofii (PRA) = degeneratívne ochorenie, ktoré vedie až k oslepnutiu.
Mačičky nie sú výnimkou. Perzské mačky mávajú kvôli plochej tvári zúžené slzné kanáliky a tým sklon k nadmernému slzeniu, výtoku a infekciám. U siamských mačiek sa môže objaviť škúlenie vplyvom nesprávneho kríženia optických nervov. Sphinx a ďalšie bezsrsté mačky zase nemajú ochranné riasy, teda sú citlivejšie na prach a nečistoty.
Správná prevencia
Oči vášho maznáčika pravidelne kontrolujte a udržujte čisté. Výtok z očí odstraňujte mäkkou, vlhkou handričkou alebo špeciálnymi obrúskami určenými pre zvieratá. Rozhodne sa vyhýbajte používaniu prípravkov pre ľudí, ktoré môžu byť pre zvieratá dráždivé až toxické. Pokiaľ má vaše zviera dlhšiu srsť okolo očí, pravidelne ju strihajte, aby ste minimalizovali riziko podráždenia alebo infekcie. Prostredie, v akom sa váš maznáčik pohybuje, je tiež dôležité. Pri prechádzke v prírode dávajte pozor na vetvy, ktoré by mohli oči zraniť. Špeciálne prípravky nie sú spravidla potrebné, pokiaľ nebýva zviera v príliš prašnom prostredí alebo nemá sklony k suchým očiam.