Majitelia mačiek často od veterinárov počúvajú diagnózu zlyhávaní obličiek. Je to postupné zhoršovanie funkcie obličiek, ktoré je súčasťou procesu starnutia. Bohužiaľ sa jedná o trvalé poškodenie, ale aj tak máme možnosti, ako mačičke život plnohodnotne predĺžiť.
Funkcia obličiek
U mačiek je to rovnaké ako u ľudí, kde obličky majú mnoho funkcií. Pomáhajú regulovať krvný tlak a množstvo vody v organizmu, aby nedošlo k dehydratácii. Produkujú hormóny a enzýmy, ktoré majú ďalšie dôležité funkcie, ako je napr. Podpora tvorby červených krviniek. Obličky tiež pôsobí ako filter a odstraňujú z krvi odpadové látky.
Chronické zlyhanie obličiek
Ako sme už spomenuli v úvode, chronické zlyhanie obličiek býva často spojené so starnutím mačiek. Ide o jedno z najčastejších ochorení obličiek, kedy sa funkčné tkanivo obličiek postupne vyčerpáva a po nejakom čase odumiera. Obličky teda postupne nemôžu plniť svoju funkciu, nemôžu vylučovať škodlivé látky, ktoré sa potom hromadia v organizmu a poškodzujú ďalšie orgány.
Príčina
Povedali sme si, že zlyhanie obličiek je ochorenie najčastejšie u starších mačiek, veterinár ho ale môže diagnostikovať v akomkoľvek veku zvieraťa. Jednou z možných príčin je teda úplne bežný proces starnutia, kedy postupne dochádza k poškodzovaniu funkčných buniek. Môže ich byť ale znateľne viac a nie vždy sme schopní tú správnu príčinu objaviť. Ochorenie obličiek môžu mať na svedomí aj vrodené vady (najčastejšie sa jedná o ochorenia polycystických obličiek), dlhodobá prítomnosť obličkových kameňov, akútne ochorenie obličiek spôsobené napr. Otravou či infekciou, ale aj vysoký krvný tlak či ochorenie imunityného systému alebo srdca.
Príznaky
Vzhľadom na charakter ochorenia obličiek je pravdepodobné, že sa príznaky objavia až v pokročilom štádiu choroby. Aj vďaka tomu, že obličky plní viac funkcií, môžete príznaky pripisovať ďalšie ochorenie. Preto je vždy na mieste vyšetrenie veterinárnym lekárom, ktorý vykoná odber krvi i moču a následne ich rozbor.
Čo môžete na mačičke s ochorením obličiek pozorovať?
• zvýšenie príjem vody, ale aj častejšie močenie s následnou dehydratáciou
• vracanie, hnačka, chudnutie a znížená chuť do jedla
• zhoršenie kvality srsti
• menej aktivity, spavosť, skľúčenosť, apatia
• zápach z papule a vredy v ústnej dutine
• bledé ďasná dôsledkom malého množstva červených krviniek
• krv v moči alebo zakalený moč
Liečba
Než pristúpime k liečbe, je potreba ochorenie správne diagnostikovať. Túto prácu urobí veterinárny lekár pomocou vyšetrenia moču a krvi chorých mačky. Dôležitá je hustota moču, jej pH a prípadná prítomnosť bielkovín, glukózy alebo krvi v moči. Z odobratej krvi je potrebné zistiť SDMA, čo je parameter poškodenie obličiek a ďalej hodnoty kreatinínu, dusíka, močoviny a fosforu. Tieto látky sú bežne z tela vylučujú, ale pri poškodení obličiek to tak nie je a hromadí sa v krvi. Spomínaná vyšetrenie krvi všeobecne označujeme ako biochemické vyšetrenie.
Bohužiaľ liečba na zlyhanie obličiek u mačiek neexistuje. Prechádza sa teda na tzv. Podpornú terapiu, vďaka ktorej znížite záťaž na obličky a mačičke život predĺžite a uľahčíte.
Základom je
veterinárna diéta pre mačky, ktorú vám odporučí váš veterinárny lekár . Vždy je ale nutné brať diétu zameranú na ochorenia obličiek, ktorá obsahuje najmä nižší obsah bielkovín a fosforu, ale prísne dodržiava aj hodnoty ďalších látok, ako je napríklad soľ, draslík, horčík a vitamín B. Obličková diéta zoženiete nielen v podobe granúl, ale aj
vlhké stravy pre tých mlsnější jazýčky .
Veľmi dôležité je dodržiavať pitný režim! Mačka musí mať neustále prístup k pitnej vode. Ak dobrovoľne vodu neprijíma, voľte radšej vlhkú stravu či pridávajte vodu ku krmivu. V prípade, že dôjde u mačky k dehydratácii, bude potrebná hospitalizácia a zavodnenie pomocou infúzií.
Čo povedať na záver?
Ochorenie obličiek je veľký strašiak, ale zároveň to nie je úplne neriešiteľný problém, ak sa na neho príde včas. Lenže príznaky sa prejavujú až v čase, keď už je väčšia časť obličiek poškodená. Ako teda na ochorenie prísť čo najskôr a ako to riešiť preventívne?
Dodržiavajte aj u zdravej mačičky
pitný režim a kŕmte
kvalitným krmivom . Dajte pozor najmä na vonkajšie mačky, kde je zvýšené riziko otráv, a u mačičiek starších 7 rokov pravidelne kontrolujte krvný hodnoty.