Prečo je obezita nebezpečná?
Obezita nie je len problém vzhľadu, nadmerná váha má bohužiaľ najväčší vplyv na zdravie nášho psíka. Príčina je rovnaká ako u ľudí. Nedostatok pohybu, nadbytočný príjem kalórií a nevhodná strava celkovo. Nemalú úlohu zohráva aj genetika a plemenná príslušnosť, niektorí jedinci majú k ukladaniu tuku naozaj vyššie sklony. A o to viac by sme sa mali nad stravou svojich parťákov zamýšľať. Ak si neviete rady s výberom vhodného krmiva pre vášho psíka, ozvite sa nám na našu psiu infolinku alebo nám napíšte na chat, radi podáme pomocnú labku:)Ako poznám, že mám doma tlsťocha?
Najlepším indikátorom je hmatateľnosť psích rebier. Položte dlane zo strán na hrudný kôš a zistite, ako ľahko nahmatáte rebrá. Ak znateľne vystupujú, sú veľmi ľahko hmatateľné a psík má prepadnuté bruško, je príliš chudý. Ideálne je, ak idú rebrá dobre nahmatať a pri pohľade zo strany má pes ľahko stiahnuté brucho. Ak sa však ľahkým pohladením rebrá nedajú nahmatať, nemá viditeľný pás a z profilu má pes plné brucho, je obézny.Čas na chudnutie
K zníženiu váhy vedú dve cesty. Znížiť energetický príjem a zvýšiť energetický výdaj. Najlepšie je samozrejme obe možnosti kombinovať. Pokiaľ psíka trápi len pár kíl navyše, je mladý a aktivny, zníženie váhy bude jednoduchšie. Často ani nie je nutné prechádzať na diétne krmivo a postačí iba zníženie dávky bežného krmiva a obmedzenie maškŕt. Zároveň predĺžte prechádzky a prvé výsledky nenechajú na seba dlho čakať. Ak je psík inak zdravý a netrápi ho pridružené zdravotné problémy, môžete postupne vyskúšať aj ľahký beh alebo aspoň prechádzky v rýchlejšom tempe. S navyšovaním intenzity buďte opatrní, ak bol do teraz psík hlavne gaučovým strážcom, musí si postupne vybudovať kondíciu. Výborným pohybom je plávanie, takže ak máte doma milovníka vody, máte napoly vyhraté. Avšak pozor, plávaním nie je myslené zbesilé aportovanie loptičky. Ideálne je pokojné a vytrvalé plávanie, pri ktorom sú zapojené svaly celého tela.
Hlavne u starších a menej aktívnych psíkov bude dobré prejsť na granule so zníženým obsahom tuku . Tieto granule majú zvýšený obsah vlákniny, ktorá psíka zasýti, a obsahujú diétnejšie druhy mäsa, ako je napríklad morka v Marp Holistic Turkey SAN , biele ryby v Marp Variety Slim and Fit alebo napríklad králičie mäso pri Brit Care Weight Loss . Dajte si pozor na dávkovanie. Na obale nájdete iba odporúčané množstvo krmiva, ktoré je potrebné prispôsobiť potrebám konkrétneho psíka. U niektorých jedincov bude nutné podávať ešte nižšie množstvo, ako uvádza výrobca. Zároveň odporúčame vysadiť väčšinu maškŕt a tie, ktoré psík dostane, treba odpočítať od dennej dávky krmiva. Na trhu sú k dostaniu aj maškrty v light verzii, odporučiť môžeme napríklad Brit Let 's Bite Light , Bosch Goodies Light alebo Pro Plan Light Dog Biscuits .
Aj keď sú tieto maškrty so zníženým obsahom tuku, stále sa jedná o doplnkové krmivo a je nutné počítať s ich kalorickou hodnotou pri dávkovaní bežného krmiva. Vhodným pohybom sú dlhé prechádzky (samozrejme s ohľadom na celkový zdravotný stav) a opäť plávanie, ak má psík rád vodu. Úbytok váhy bude pravdepodobne pomalší, než u aktívnych jedincov, preto buďte trpezliví a vytrvajte.
Ak je však psík vysoko obézni a trápia ho už niektoré sekundárne ťažkosti (bolesť kĺbov, zhoršené dýchanie a pod.) je dobré konzultovať znižovanie váhy s veterinárnym lekárom. Ten psíka vyšetrí a odporučí krmivo, ktoré je špeciálne vyvinuté k znižovaniu váhy, tzv. veterinárnu diétu . Takéto krmivá sú predovšetkým určené psíkom, ktorí potrebujú veľmi výrazne znížiť váhu a jedná sa v podstate o liečbu. Áno, obezita je totiž choroba. U veľmi obéznych psov býva problém zvýšiť energetický výdaj a doplniť tak chudnutie o prirodzený pohyb.
Súčasťou receptúr preto bývajú aj doplnkové látky pre výživu kĺbov a pohybového aparátu, ktorý je z dôvodu vysokej hmotnosti nadmerne preťažovaný. Na prechádzky určite choďte kedykoľvek, keď to je možné, ale prvých pár kíl je dobré zhodiť skôr zníženým energetickým príjmom. Akonáhle sa psíkovi trochu uľaví a dostane sa do kondície, môžete postupne pridávať na intenzite pohybu.
Na obale väčšinou môžete nájsť dvojaké dávkovanie, a síce pre psíkov, ktorí potrebujú primárne znížiť váhu, a ďalej potom pre psíkov, ktorí už schudli a váhu potrebujú len udržiavať. Pre niektorých jedincov bude vhodnejšie tieto špeciálne granule podávať už natrvalo. Väčšinou túto cestu volia aj ľudia, ktorí psíkovi radi doprajú viac maškŕt, nedokážu odolať psím očiam a nie sú schopní psíkovi poskytnúť dostatok pohybu. Nemusíte sa báť, krmivá obsahujú všetko potrebné a trvalé kŕmenie je možné, bez toho aby psík trpel. Ostatných psíkov je možné po úspešnom znížení váhy a po konzultácii s veterinárom previesť na bežné krmivo so zníženým obsahom tuku, ktoré uvádzame vyššie.
Obezitu nepodceňujte, ak pes musí denne nosiť niekoľko kilogramov tuku navyše, najviac trpia kĺby, srdcový aparát, obehový a dýchací systém, pečeň a obličky. Nadmerná váha tiež zvyšuje riziko vzniku cukrovky a nádorových ochorení. Nie nadarmo sa tak obezite hovorí tichý zabijak.