Najčastejšie otravy s liekmi sú u psov spôsobené analgetikami (lieky na bolesť) a antipyretikami (lieky tlmiace horúčku). Bohužiaľ sú často tieto lieky pre psov i mačky veľmi toxické. Lieky sú vo väčšine prípadov vo forme "dražé", tzn. oblá tabletka, ktorá má na svojom povrchu sladkastú vrstvu a zvieratá sú tak schopné zjesť mnohokrát celé balenie behom chvíľky.
Otrava paracetamolom
Paracetamol je bežne dostupný v liekoch paralen apod. Ide o účinnú látku, tlmiaca ako bolesť, tak horúčky. U mačiek otrava často končí smrťou. Pri požitia paracetamolu dochádza veľmi rýchlo k vstrebávaniu účinných (v tomto prípade toxických) látok do organizmu. Často dochádza k poškodeniu či zlyhaniu pečene. Poškodenie je výrazné aj na červených krvinkách a dochádza tak k anemickým stavom či nedostatočnému okysličovaniu organizmu. Prejavy sú hnedé sliznice, vracanie, hematúria (močenie s krvou), môže dôjsť k rozvoju žltačky, zlyhanie pečene a následnej smrti.
K rozvoju otravy u mačiek dochádza už po zjedení cca 60 mg na kg živej váhy mačky (tzn ⅓ tablety). U psa je kritická dávka cca 800-900 mg na 1 kg hmotnosti. Táto dávka môže spôsobiť akútne zlyhanie obličiek. Pri požitia nižšie dávky sa môže otrava prejaviť vracaním alebo hypoxiou.
Nesteroidné antiflogistiká
(ibuprofen, diklofenak, indometacinum pod.)
Ide o nesteroidné látky, ktoré pôsobia proti bolesti, horúčkach a zápalu. Tieto látky sú obsiahnuté v bežne dostupných liekoch, ako je napr. Ibalgin, Voltaren alebo Indometacinové čapíky. Bohužiaľ sa často stáva, že tieto lieky sú odporúčané aj niektorými veterinárnymi technikmi či lekármi. U zvierat ale tieto látky spôsobujú zvýšenú produkciu žalúdočných štiav. Dochádza tak k zníženiu obranyschopnosti žalúdočnej steny a tvoria sa vredy. Bohužiaľ má účinok týchto látok aj vplyv na obličky, kde dochádza k odumieraniu obličkových buniek. Príznaky otravy môžu byť bolesti brucha, vracanie, poruchy močenia, apatia. Môže sa objaviť aj zvracanie či hnačka s krvou v dôsledku prasknutia vredu. V tomto prípade dochádza k rozvinutiu šoku, silným bolestiam končiaci väčšinou smrťou spôsobenou vykrvácaním do brušnej dutiny.
Toxické množstvo ibuprofenu, ktoré vyvolá akútne zlyhanie obličiek, je cca 250 mg kg živej váhy psa. U mačky je smrteľná dávka 600 mg na 1 kg živej váhy mačky, tzn. cca 3 tablety 500 mg Ibalginu a dôjde k celkovému zlyhaniu organizmu.
Prvá pomoc pri zjedení humánnych liekov
V prvom rade by som spomenula prevenciu. Nenechávajte pre psa či mačku voľne dostupné lieky. Aj lieky zabalené v originálnom obale zviera nezastaví. Lieky ukladajte do horných políc alebo do šuplíkov či skríň, ktoré sa dajú zamknúť. Keď už k požitiu dôjde, do 45 minút vyvolajte zvracanie za pomoci 3% peroxidu vodíka alebo jedlej sódy a následne podajte rozdrvené čierne uhlie. Ak nemáte možnosť vyzvracať alebo sa vyvolať zvracanie nepodarí, okamžite choďte k veterinárovi, ktorého o vašom príchode vopred informujte!