Základom je strih a veľkosť
Či vyberáte akúkoľvek pláštenku, základom je správny strih a veľkosť. S výberom vám pomôže naša video s meraním . Ako sa v ňom dozviete, dôležité je psíka dobre zmerať. Potrebujete poznať obvod krku, dĺžku chrbta a obvod hrudníka. Ak volíte nepremokavý overal , teda pláštenku s nohavicami, zmerajte aj dĺžku nôh.
Zvýšenú pozornosť rozmerom venujte u plemien, ktoré nemajú typický tvar tela, ako jazvečík alebo buldoček. Takáto plemená majú na veľkosti a rozmery špecifické požiadavky a bežný strih im skrátka nesedí.
Ktorú vybrať?
Pláštenku vyberajte podľa využitia. Skrátka, na čo ju potrebujete. Ak vyberáte kvalitný kúsok na túry, siahnite po osvedčených funkčných materiáloch. Strih musí byť anatomický, umožňujúce úplne voľný pohyb vo všetkých smeroch. Takéto kúsky ponúka napríklad Hurtta alebo Non-stop. Tieto značky sa zameriavajú predovšetkým práve na vysoko kvalitné, odolné a funkčné kúsky na šport. Tie sú opatrené nielen membránou, gumičkami na nohy, sťahovaním okolo krku alebo hrudníka ale aj reflexnými prvkami, rýchloschnúci vlastností alebo sťahovaním u chvosta. Vďaka všetkým týmto maličkostiam obliečok skvele padne. Ďalšími detaily, ktoré určite poteší, je potrebné otvor pre pripnutie postroja alebo vysoký golier.
Vedľa športových kúskov stoja tie klasické. Tie sú určené na bežné prechádzky a denné venčenie. Vyrába treba značka Trixie alebo Karlie . Zaistí rovnakú ochranu pred dažďom, však strih je univerzálny, väčšinou bez možnosti akéhokoľvek prispôsobenia sa. Veľkosť a tvar sa dá upraviť iba v oblasti hrudníka, kde býva zapínanie. Základné kúsky sú iba z nepremokavej tkaniny, lepšie majú aj vnútornú hrejivú vrstvu. Cena týchto plášteniek sa pohybuje cca od 150 do 500 korún podľa prevedenia a veľkosti. Cena je teda fajn, však horšie sa vyberá typ, ktorý dobre sedí.
Ako sa o pláštenku starať?
Pláštenka je jednoducho kus oblečenia. To je jasné. Ale ak chceme, aby psíkovi dlho slúžila, je potrebné dodržať pár pravidiel. Čistenie vykonávajte ručne, prípadne praním v práčke na šetrný režim. To neplatí pri plášteniek z igelitového materiálu - tie výhradne len ručne umyjeme pomocou mydla a vlažnej vody. Nepoužívajte bežné pracie prostriedky, ale voľte kvalitný prací prostriedok na športové oblečenie. Psie oblečky všeobecne nemajú rady sušičku, preto je nechcú uschnúť pekne vonku na sušiaku alebo doma na ramienku. A samozrejme nežehlím. To fakt nie :) Ak budete týchto pár rád rešpektovať, pláštenka vám vydrží niekoľko rokov.
A čo na záver? Vždy psíka do nového oblečku oblečte doma, v pokoji a sledujte, či sa neošívá, či ho obliečok neškrtí, nedrie alebo neťahá. V opačnom prípade musíte šaty vymeniť, väčšinou je problém v malej veľkosti. Až keď sa uistíte, že sedí dobre, vyrazte von.
Psík v suchu? Labku na to!