Vždy je najlepšie predchádzať situáciám, ktoré by vás alebo vášho psa nejako ohrozovali. A napriek tomu sa tieto situácie stále rok čo rok opakujú. Príkladom môže byť pes v aute, ktoré sa behom chvíľky zmení na smrtiacu zbraň. A tým, že si skáknete len pre rožky, to neospravedlníte. Ako už iste viete, pes má iba minimálne množstvo potných žliaz a chladí sa iba zrýchleným dýchaním (otvorenou papuľou), a práve z tohto dôvodu dochádza k veľmi rýchlemu prehriatiu organizmu psa. Je to veľmi závažný stav, ktorý môže v najhoršom prípade skončiť aj smrťou, a preto nie je dobré ho podceňovať.
Ako tomu predísť?
Rozhodne nikdy nenechávať psa v aute, a to ani na pár minút a ani s otvorenými okienkami. Nenechávajte psa na slnečnej terase alebo uviazaného na priamom slnku pri obchode. Vždy mu musíte nájsť tieň a vodu. Ideálne bude, keď sa vyhnete prechádzkam počas dňa, najlepšie je venčenie v ranných a večerných hodinách. Úplne obmedzte vaše športové výkony na prijateľnejšie počasie a hlavne dbajte na to, aby mal psík vždy prístup k vode. Môžete mu zaobstarať aj chladiacu podložku alebo vestu, ktoré ho počas dňa príjemne schladí.
Pozor aj na plávanie
Prístup k vode neznamená, že psa vezmete k rieke alebo k rybníku a celé popoludnie mu budete hádzať aport do vody. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, tak je to ten najhorší nápad (hneď po aute), pretože aj vo vode môže dôjsť k prehriatiu organizmu psa. Chladnou vodou sa totiž psovi sťahujú cievy na povrchu tela a tým sa kumuluje teplo vo vnútri psa. Navyše, keď má v hube balón, tak sa nemôže ochladzovať zrýchleným dýchaním, ktoré je preňho prirodzené.
Príznaky prehriatia psa
Prehriateho psa poznáte podľa toho, že značne zrýchlene a veľmi ťažko dýcha. Jeho ňufák je horúci a suchý, má začervenané sliznice, vyvalené oči so skleným pohľadom. Nadmerne sliní alebo má pri hube penu, je nervózny a neskôr aj dezorientovaný. Má zvýšenú teplotu, tepovú frekvenciu a tras celého tela.
V prípade, že ku všetkým vyššie spomínaným príznakom pes navyše zvracia a je apatický, musíte bezodkladne nájsť veterinárnu pomoc, sami už veľmi nezmôžete
Prvá pomoc pri prehriatí
Hlavne nepanikárte, dôležité je zachovať pokoj a psa rýchlo schladiť. To ale neznamená, že ho hodíte do kade s ľadovou vodou! V prvom rade musíte nájsť chladné a tienisté miesto, kam maznáčika schováte pred slniečkom. Následne psíka postupne ochladzujte - najskôr packy, potom brucho a postupne celé telo. Ideálne bude mokrý uterák alebo tričko alebo čo práve budete mať po ruke. Pokiaľ môže pes piť, dávajte mu po troškách vodu (nie ľadovú). A na záver vyhľadajte veterinárnu pomoc – verte, že je to naozaj nutné.
Majte na pamäti, že pes znáša teplé letné dni oveľa horšie ako človek, a pristupujte k tomu zodpovedne. Pokiaľ je váš pes prehriaty, dajte mu prvú pomoc a naozaj nikdy ho nenechávajte v lete v aute. Možno si aj sami skúste, aké to je byť dvadsať minút zavretý v tej plechovej klietke bez vody 😊