Vodiaci vs. asistenčný pes
Oba slúžia na pomoc tým, ktorí ju potrebujú. Obaja pomáhajú v každodennom živote človeka s handicapom. Sú mu nielen priateľom, ale hlavne pomocníkom, vďaka ktorému sú samostatnejší. A aký je medzi nimi teda rozdiel? Vodiaci pes je cvičený priamo pre nevidiacich klientov. Potrebuje perfektne zvládať sprievod nevidomých osôb v akomkoľvek prostredí. Učí sa vyhýbať prekážkam, zastaviť pred cestou, upozorňovať na nebezpečenstvo. Pes musí často rozhodovať sám a v prípade potreby napríklad aj neposlúchnuť povel, ak by to znamenalo, že splnenie povelu by viedlo k ohrozeniu sprevádzanej osoby.Vodiaci pes je zákonom schválený ako kompenzačná pomôcka pre nevidiacich. V praxi to znamená, že si človek požiada o vodiaceho psa a ten je mu zadarmo pridelený. Štát potom prispieva na stravu a veterinárnu starostlivosť pre vodiaceho psa.
V prípade vodiacich psov sú vybraní vhodní kandidáti, ktorí prechádzajú výcvikom s rovnakým cieľom. Akonáhle títo psi splnia záverečné skúšky, sú odovzdané žiadateľovi. Samozrejmosťou je postupné zoznamovanie so psom, začiatky spolužitia prebiehajú pod dohľadom výcvikárov, ktorí psa veľmi dobre poznajú a žiadateľovi vysvetľujú všetko potrebné.
Asistenčné psy sú určené pre osoby s telesným alebo sluchovým postihnutím, pre osoby s poruchami autistického spektra, pre ľudí s diabetom či pre osoby so záchvatovými ochoreniami a trpiaci na stratu vedomia. Psi sú vhodní pre dospelých aj detských klientov.
Práca asistenčných psov je veľmi rôznorodá a odvíja sa od konkrétnych potrieb klienta. Na rozdiel od vodiacich psov, ktorí sú vycvičení za rovnakým cieľom, tak výcvik asistenčných psov je u každého psa individuálny. Najprv sa s konkrétnym klientom dohodne, akého psíka potrebuje a s čím mu bude pomáhať. Potom sa vyberie vhodný pes a začne sa s výcvikom. Psíci sa učia napr. Pomáhať so zabezpečovaním sebaobsluhy, hľadať a podávať predmety, upozorňovať na blížiaci sa záchvat, upozorniť sluchovo postihnuté osoby, že na nich niekto volá, či sa niečo deje a mnoho ďalšieho.
Oproti vodiacim psom nie je asistenčný pes schválený ako kompenzačná pomôcka a preto na neho štát neprispieva žiadnu sumu. Výcvik býva spravidla hradený sponzorskými darmi, ev. priamo zameranou zbierkou. O výživu a veterinárnu starostlivosť sa stará priamo klient, v prípade detí potom ich zákonný zástupca. Organizácia, ktorá zabezpečuje výcvik vodiaceho psa, zostáva s klientmi ďalej v kontakte, pomáha v prípade potreby so všetkým, čo je v ich silách.
Požiadavky na psa a ich výcvik
Výcvik asistenčných aj vodiacich psov trvá priemerne 6 až 9 mesiacov. Táto doba sa môže líšiť v závislosti na schopnostiach psa a na náročnosti konkrétnych úkonov, ktoré musí zvládať. Potom prichádza obdobie, kedy sa klient s psíkom zoznamujú a zľaduju.Čakacia doba od podania žiadosti je priemerne 8 až 12 mesiacov. Ak by klient mal nejaké konkrétne požiadavky na psa (napr. Farba či typ srsti, veľkosť a pod.), potom sa čakacia doba môže predĺžiť, než organizácia zoženie najvhodnejšieho jedinca.
Aký by pes mal byť? Predovšetkým zdravý a nekonfliktný. Asistenčné aj vodiace psy musia absolvovať vyšetrenie, ako napr. Röntgen bedier a lakťov, vyšetrenie očného pozadia atď. Čo sa povahových vlastností týka, pes nesmie byť za žiadnych okolností agresívny, musí byť veľmi dobre ovládateľný a mať výborný vzťah k ľuďom. Veľmi dôležitá je u psov aj chuť pracovať a dokázať sa na prácu plne sústrediť. Je potrebné stabilné správanie, musia aj v stresových situáciách zachovať pevné nervy, ako napríklad pri návšteve veterinára, v nákupnom centre či pri prechádzke v parku plnom detí.
Plemená k výcviku nie sú nijako striktne dané, záleží predovšetkým na individuálnych jedincoch. Najviac sú však používaní labradori a zlatí retrievery. Často tiež border kólia, biely švajčiarsky ovčiak, belgický aj nemecký ovčiak, kráľovský pudel. Z malých plemien sú najviac zastúpené bradáče a stredné pudle.
Cena za vodiaceho či asistenčného psa sa pohybuje okolo 7000 €. Cena zahŕňa obstarávacie náklady, veterinárnu starostlivosť, výživu, cestovné náklady, potreby pre výcvik, náklady na výcvikára atď.