Čo sú to #psotoulky?
„Všade dobre, doma najlepšie.“ More síce nemáme, ale za to nádhernú prírodu áno! V spolupráci s cestovateľkou Nelou Gogovou pre vás každých 14 dní pripravujeme tip na výlet po SR, ktorý je vhodný aj pre vašich chlpáčov (naháčov tiež) :). A aby to bolo poriadne „dobrodrúžo“, na mieste bude vždy ukrytý psoklad, teda krabička s prekvapením. Ste pripravení? Vyrážame! :)
Tríbeč
Začnem takými základnými informáciami o tomto pohorí aby ste vôbec vedeli, kde sa nachádza a podobne. Tríbeč nájdete v Západných Karpatoch a rozprestiera sa až v 4 okresoch – Zlaté Moravce, Nitra, Partizánske a Topoľčany. Jeho najvyšší bod je vrch Veľký Tríbeč s nadmorskou výškou 829 metrov nad morom. Ak som niekomu povedala, že sa chystám do tohto pohoria tak sa mi celkom čudovali, že prečo tam idem a dobrovoľne. Ale že ak tam nejdem v zime a ani na určité miesta tak by to malo byť vraj v pohode. A prečo tie obavy?
Slovenský bermudský štvoruholník
Ak ste niekedy čítali knihu od slovenského autora Jozefa Kariku – Trhlina, tak vlastne viete všetko, čo sa tu chystám v skratke zhrnúť. No ak by ste náhodou nemali tušenia, o akom bermudskom štvoruholníku to tu kecám, tak vám to hneď objasním.
Prečo má teda toto pohorie pomenovanie aj bermudský štvoruholník? Je to kvôli viacerým nevysvetliteľným zmiznutiam ľudí, ktoré sa udiali v zimnom období. Na prelome 18. a 19. storočia sa popri Javorovom vrchu pri Jarmočnom kríži ôsmi predajcovia vracali domov z jarmoku v Topoľčanoch. Domov sa však nevrátili a ich telá našli až oveľa neskôr. Boli dobité a s hlbokými reznými ranami. Kosti boli polámané. O krádež nešlo, keďže všetky veci mali pri sebe.
Prvým zmiznutým sa stal v roku 1929 horár Samšal (47),ktorý ako domáci prechádzal cez Tribeč, no ďalšie dni sa nevrátil a jeho telo sa nikdy nenašlo. V roku 1930 sa záhadným spôsobom stratila Mária Šlajzerová (18), ktorá prechádzala z obce Mankovce do Zlatna a už sa nevrátila domov. Ďalší prípad sa odohral v roku 1934, keď sa Andrej Murgaš (43) ako pracovník kameňolomu v Žiranoch taktiež nevrátil domov. Všetky tieto zmiznutia sa odohrali neďaleko od seba. Zaujímavým sa stáva zmiznutie Waltera Fischera, ktorý sa taktiež v zimnom období šiel prejsť k Čiernemu hradu. Rozdiel oproti predošlým prípadom je, že ho po tri a pol mesiaci našli neďaleko Zlatých Moraviec. Bol síce živý, ale vo veľmi zlom stave – takmer v bezvedomí a s popáleninami. Zo zážitku sa nedokázal spamätať a na akékoľvek podnety reagoval vydesene.
Odohralo sa tu ešte niekoľko záhadných a nevysvetliteľných zmiznutí rôznych ľudí. Ak by vás táto téma zaujímala, určite si prečítajte vyššie spomenutú knihu Trhlina alebo ak neradi čítate, tak si pozrite film Trhlina.
Veľký Lysec
My sa na psotulkách vyberieme na jeden veľmi ľahko dostupný a pekný skalný vrchol v okrese Zlaté Moravce s nadmorskou výškou 546 metrov nad morom. Dostaneme sa sem najjednoduchšie z Kostoľan pod Tríbčom po žltej turistickej značke. Cesta trvá tak približne hodinku a hore sa môžete kochať krásnymi listnatými lesmi pohoria Tríbeč, pohľadom na hrad Gýmeš a okolie. Mohutné skalné bralá sú často cieľom skalolezcov a samotný vrchol je dosiahnuteľný i na bicykli keďže sem vedie cyklotrasa. A určite sa nemusíte obávať, že tu záhadne zmiznete!
A teraz už konečne psoklaaad!
- Keď budete schádzať zo skaly vydajte sa ešte kúštik doprava, zadajte vášmu štvornohému čmuchačovi tieto súradnice a hľadajte! 48°25'7.708"N, 18°16'10.284"E
- Nedarí sa mu vyčmuchať psoklad? Otvorte si mapku pre lepšie zorientovanie: https://sk.mapy.cz/s/gocajopema
- Stále nič? Prečítajte si túto vetu odzadu: HCÁLAKS V AM JADAĽH
Ešte to nie je všetko!
Máme tu NOVINKU!
•Tematické okruhy – 6 tematických okruhov, každý pozostáva zo štyroch psotuliek. 10 najrýchlejších hľadačov, ktorí ho celý dokončia (nájdu psoklad a pošlú nám na email fotky so zápisom v zápisníčku a krabičkou ako dôkaz), získajú špeciálnu medailu!
1. Zberač vertikálov (hory)
2. Pes potápač (jazerá)
3. Hradný pán (hrady a zámky)
4. Chlpatý túlič (horské útulne)
5. Mestský prieskumník (mestá)
6. Gemerský planinár (planiny na Gemeri)
•Multipsoklad – okrem klasických psokladov tu máme i pár multipsokladov. Ako to funguje? Súradnice vás dovedú k prvej krabičke, tá ale nie je finálna. Získate v nej len indíciu k ďalšej a v tej ďalšej ešte k ďalšej a v tej už chytíte stopu k finálnej krabičke.
•Master of Psotoulky – najväčší psí borec, ktorý nájde všetky psoklady a keď budete prví, získate famózny pohár a poukaz na 200€ na nákup na eshope!