Čo sú to #psotoulky?
„Všade dobre, doma najlepšie.“ More síce nemáme, ale za to nádhernú prírodu áno! V spolupráci s cestovateľkou Nelou Gogovou pre vás každých 14 dní pripravujeme tip na výlet po SR, ktorý je vhodný aj pre vašich chlpáčov (naháčov tiež) :). A aby to bolo poriadne „dobrodrúžo“, na mieste bude vždy ukrytý psoklad, teda krabička s prekvapením. Ste pripravení? Vyrážame! :)
Stará Ľubovňa
Toto mestečko je centrom severného Spiša a jednoznačne patrí k mestám so zaujímavou históriou a očarujúcou prírodou. Ja som sa sem prvýkrát zatúlala keď som mala namierené do nášho najmenšieho národného parku – Pieniny. Autobusové spoje ma zaviedli do Ľubovne a hoci som tu navštívila akurát tak Lidl (doplniť zásoby jedla na výlet), tak sa mi toto mesto veľmi zapáčilo a povedala som si, že raz sa sem určite vrátim a zavítam aj na Ľubovniansky hrad!
Pamiatky
Historické námestie je obklopené vzácnymi meštianskymi domami. Uprostred námestia stojí rímsko-katolícky kostol sv. Mikuláša pochádzajúci z roku 1280, so zachovaným barokovým interiérom. Renesančný arkádový Provinčný dom, bol v minulosti sídlom správcu zálohovaných spišských miest. Živá expozícia v Dome ľubovnianskeho mešťana nám ukazuje život strednej vrstvy v 19. storočí. Zaujať vás môže štýlové bývanie, dielňa na výrobu papiera, dielňa na výrobu modrotlače a mincovňa, v ktorej si môžete vlastnoručne vyraziť Ľubovniansky zlatý.
Ľubovniansky hrad
Ale teraz už prejdime na hlavný bod programu. Ľubovniansky hrad. Nachádza sa kúsok od mesta Stará Ľubovňa v nadmorskej výške 711 metrov, neďaleko mestskej časti Podsadek za obcou Pasterník. Z hlavnej cesty Popradská, ktorá prechádza Starou Ľubovňou, odbočíme na Zámockú ulicu a pôjdeme až na jej koniec, kde sa nachádza rozsiahle parkovisko. Odtiaľ sa peši vydáme po úzkej asfaltovej cestičke až ku skanzenu a hradu. Cesta trvá niekoľko minút a nie je vôbec náročná.
V zachovanej časti hradu sa nachádza múzeum, súčasťou ktorého sú: historická expozícia, expozícia dobového nábytku a chladných zbraní a expozícia zoznamujúca návštevníkov so životom a rodokmeňom posledných majiteľov hradu – Zámoyských. Na hrade je aj výstavná miestnosť, kde sú každoročne výstavy počas sezóny. V podzemí je zachovalá mučiareň a medzi zachované časti patrí aj hradná Kaplnka.
Aj keď sa priamo do expozícií či hradu nedá dostať so psíkom, my sme sa skvelo poprechádzali v okolí hradu, kde nájdete krásne lúky a výhľady či už na hrad, mesto alebo dokonca aj Tatry.
A teraz už konečne psoklaaad!
- Na ceste za psokladom treba zájsť na lúky pod hradom, kde nájdete aj vyhliadku s krížom a taktiež malú búdku s vysielačom, za ktorou sa nachádza lesík. Tu treba zadať vášmu štvornohému čmuchačovi tieto súradnice a hľadať! 49°18'43.5"N 20°41'50.7"E
- Nedarí sa mu vyčmuchať psoklad? Otvorte si mapku pre lepšie zorientovanie: https://sk.mapy.cz/s/fanuhubupe
- Stále nič? Prečítajte si túto vetu odzadu: MOMORTS MÝTUNDAP DOP AM JADAĽH
Ešte to nie je všetko!
Máme tu novinku!
• Tematické okruhy – 6 tematických okruhov, každý pozostáva zo štyroch psotuliek. 10 najrýchlejších hľadačov, ktorí ho celý dokončia (nájdu psoklad a pošlú nám na email fotky so zápisom v zápisníčku a krabičkou ako dôkaz), získajú špeciálnu medailu!
1. Zberač vertikálov (hory)
2. Pes potápač (jazerá)
3. Hradný pán (hrady a zámky)
4. Chlpatý túlič (horské útulne)
5. Mestský prieskumník (mestá)
6. Gemerský planinár (planiny na Gemeri)
• Multipsoklad – okrem klasických psokladov tu máme i pár multipsokladov. Ako to funguje? Súradnice vás dovedú k prvej krabičke, tá ale nie je finálna. Získate v nej len indíciu k ďalšej a v tej ďalšej ešte k ďalšej a v tej už chytíte stopu k finálnej krabičke.
• Master of Psotoulky – najväčší psí borec, ktorý nájde všetky psoklady a keď budete prví, získate famózny pohár a poukaz na 200€ na nákup na eshope!