Čo sú to #psotoulky?
„Všade dobre, doma najlepšie.“ More síce nemáme, ale za to nádhernú prírodu áno! V spolupráci s cestovateľkou Nelou Gogovou pre vás každých 14 dní pripravujeme tip na výlet po SR, ktorý je vhodný aj pre vašich chlpáčov (naháčov tiež) :). A aby to bolo poriadne „dobrodrúžo“, na mieste bude vždy ukrytý psoklad, teda krabička s prekvapením. Ste pripravení? Vyrážame! :)
Horný Zemplín
Stále viac turistov objavuje donedávna málo známy región Horného Zemplína. Územie Horného Zemplína pokrývajú Bukovské vrchy a Laborecká vrchovina. V južnej časti tohto regiónu vystupujú Vihorlatské vrchy, ktorých chrbát oddeľuje región od regiónu Dolného Zemplína. Územím Horného Zemplína pretekajú rieky Hornád, Laborec, Latorica, Olka a Cirocha. Najvyšším bodom regiónu je trojhraničný vrch Kamenec 1221 m.n.m. v Bukovských vrchoch.
Veľká Domaša
V Ondavskej vrchovine sa nachádza zelená perla východného Slovenska – Veľká Domaša. Vodná nádrž slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobuje úžitkovú aj pitnú vodu. Je ideálnym miestom na rekreáciu, dovolenky a vodné športy. U turistov je obľúbená kvôli čistej zelenej až zelenomodrej vode, ktorá dosahuje počas sezóny (od júna do polovice septembra) teplotou 23 °C.
Vodná nádrž vznikla prehradením rieky Ondava pri obci Veľká Domaša. Výstavba sa začala v roku 1962 a trvala do roku 1967. Pod vodnou hladinou zmizli obce Veľká Domaša, Dobrá nad Ondavou, Trepec, Kelča, Valkov a Petejovce. Na mieste vzniklo viacúčelové vodné dielo s dĺžkou 14 km, šírkou 4 km a s rozlohou 1 510 ha. Priemerná hĺbka Veľkej Domaše je 18 m, pričom maximálne v nej namerali 32,5 m. Na Domaši sa nachádza niekoľko rekreačných stredísk, jej brehy sú ideálnym miestom pre rybárov a taktiež si Domašu môžete pozrieť aj počas plavby loďou Bohemia.
Kostol sv. Štefana Kráľa
Keď som hľadala nejaké pekné miesto na brehoch Domaše, kde by sme mohli ukryť psoklad, tento kostol ma asi najviac zaujal. Keď sa v 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou, ktorú sa vďaka výhodnej polohe na vyvýšenom mieste podarilo zachrániť, bol starobylý barokovo-rokokový Kostol sv. Štefana – kráľa. Kostol kvôli ochrane pred vodou novovybudovanej nádrže obohnali valom, čím vytvorili pôvabný polkruhový polostrov. Problémy však nastali kvôli spodnej vode, ktorá si cestu k jeho múrom i napriek ochranným opatreniam našla.
A teraz už konečne psoklaaad!
- Pri kostole sv. Štefana Kráľa nájdete obrovský strom, pri ktorom stačí zadať vášmu štvornohému čmuchačovi tieto súradnice a hľadať! 49°03'15.3"N 21°41'59.5"E
- Nedarí sa mu vyčmuchať psoklad? Otvorte si mapku pre lepšie zorientovanie: https://sk.mapy.cz/s/cecaguramo
- Stále nič? Prečítajte si túto vetu odzadu: EMORTS V AM JADAĽH
Ešte to nie je všetko!
Máme tu novinku!
• Tematické okruhy – 6 tematických okruhov, každý pozostáva zo štyroch psotuliek. 10 najrýchlejších hľadačov, ktorí ho celý dokončia (nájdu psoklad a pošlú nám na email fotky so zápisom v zápisníčku a krabičkou ako dôkaz), získajú špeciálnu medailu!
1. Zberač vertikálov (hory)
2. Pes potápač (jazerá)
3. Hradný pán (hrady a zámky)
4. Chlpatý túlič (horské útulne)
5. Mestský prieskumník (mestá)
6. Gemerský planinár (planiny na Gemeri)
• Multipsoklad – okrem klasických psokladov tu máme i pár multipsokladov. Ako to funguje? Súradnice vás dovedú k prvej krabičke, tá ale nie je finálna. Získate v nej len indíciu k ďalšej a v tej ďalšej ešte k ďalšej a v tej už chytíte stopu k finálnej krabičke.
• Master of Psotoulky – najväčší psí borec, ktorý nájde všetky psoklady a keď budete prví, získate famózny pohár a poukaz na 200€ na nákup na eshope!