Čo sú to #psotoulky?
„Všade dobre, doma najlepšie.“ More síce nemáme, ale za to nádhernú prírodu áno! V spolupráci s cestovateľkou Nelou Gogovou pre vás každých 14 dní pripravujeme tip na výlet po SR, ktorý je vhodný aj pre vašich chlpáčov (naháčov tiež) :). A aby to bolo poriadne „dobrodrúžo“, na mieste bude vždy ukrytý psoklad, teda krabička s prekvapením. Ste pripravení? Vyrážame! :)
Slovenský kras
Slovenský kras, to vám je čosi úplne iné ako naše ostatné národné parky. Nenájdete tu vysoké kopčiská ale práve naopak, rozsiahle planiny a naozaj pestrý podzemný svet. Kras sa rozprestiera na juhovýchode Slovenska, kde hraničí s Aggteleckým národným parkom od našich susedov Maďarov. Zaujímavosťou je, že spolu tieto dva národné parky svojou rozlohou predstavujú najrozsiahlejšie krasové územie planinového typu v celej strednej Európe. To ste nevedeli, čo? Že aký unikát tu na východe máme! Slovenský kras nie je len chránenou krajinnou oblasťou, dokonca bol ako prvý na Slovensku zaradený do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci UNESCA (na Slovensku ich máme dokopy len 4).
Na celom území krasu sa nachádza približne 1350 jaskýň! No sprístupnených je len 5 a ich návšteva naozaj stojí za to. Veľkým bohatstvom je kvalitná, čistá krasová voda, ktorá vyviera vo forme krasových prameňov na údoliach planín, inak ale na planine vodu veru nenájdete. Zrážková voda presakuje cez pôdu, vápenec prepúšťa vodu a v podzemí sa potom modelujú nádherné jaskyne. Na krasových planinách sa stretnete s rôznymi krasovými formami, akými sú napríklad škrapy, závrty, úvaly. Celkový profil krasu dotvárajú ešte aj hlboké kaňonovité doliny i tiesňavy, z ktorých veru najznámejšia je Zádielska.
Zádielska tiesňava
Turistika do Zádielskej tiesňavy je nenáročná, príjemná a s malým prevýšením. Východiskové body sú dva, najčastejšie ľudia využívajú prístup z hlavného ťahu medzi Košicami a Zvolenom, kde odbočia do obce Zádiel. Zo Zádiela vedie pozdĺž Blatného potoka náučný chodník a taktiež je tu červeno značený 🟥 turistický chodník. V závere doliny prechádzame na modrú značku 🟦, par minút mimo našej trasy sa nachádza aj Zádielska chata, na ktorej sa môžete osviežiť ale aj najesť. My, ako Rožňavčania, sa na túto turistiku vydávame jazdou do obce Bôrka, odkiaľ sa Baksovou dolinou spustíme až ku Zádielskej chate. A až odtiaľto začíname šlapať za výhľadmi. Je to o čosi kratšia trasa.
Je naozaj pozoruhodné ako Blatný potok vedel vytvoriť tak mohutnú tiesňavu. Trvalo to naozaj veeeeľmi dlho, no výsledok je v skutku dychberúci. Je tou najhlbšou tiesňavou na Slovensku a môžete tu pozorovať obrovské bralá, kolmé steny, skalné útesy pestré svojimi tvarmi, bizarnosťou a mohutnosťou. Charakteristickým útvarom je Cukrová homoľa, ktorá je dokonca i najvyšším vežovitým skalným útvarom na Slovensku s výškou 105 m. Je aj veľmi obľúbeným cieľom horolezcov.
A teraz už konečne psoklaaad!
- Ak budete na vrchu planiny, užívať si výhľad na tiesňavu, zadajte vášmu štvornohému čmuchačovi tieto súradnice: 48°37'34.925"N, 20°50'6.053"E
- Nedarí sa mu vyčmuchať psoklad? Otvorte si túto mapku pre lepšie zorientovanie: https://sk.mapy.cz/s/kobelotaco
- Stále nič? Prečítajte si túto vetu odzadu: EMORTS V AM JADAĽH