Zodpovedáme za domáce zviera, ktoré sme si zaobstarali, preto by sme sa mali snažiť poskytnúť mu všetko, čo k životu s nami potrebuje. Niektoré domáce zvieratá sú také spoločenské, že človek nedokáže nahradiť svojho zvieracieho spoločníka, aj keď sa snaží a venuje mu zvýšenú starostlivosť.
Morča
Viete, že vo Švajčiarsku sa chov jedného morčaťa považuje za týranie zvierat? A niet divu. Je dokázané, že morčatá chované v počte aspoň dvoch kusov sa správajú zaujímavejšie, nelenia toľko a neustále sa medzi sebou rozprávajú. V divočine Južnej Ameriky, odkiaľ morčatá pochádzajú, žijú v prísnej hierarchii a ich skupiny pozostávajú z niekoľkých jedincov. Morčatá si vždy zaobstarajte od registrovaného chovateľa. ktorý vie spoľahlivo rozlíšiť pohlavia a odpovie vám na všetky otázky týkajúce sa chovu. Nezabudnite na klietku dostatočne veľkú pre dve zvieratá s dĺžkou aspoň 120 cm. Vždy si vyberajte morčatá rovnakého pohlavia, so samicami sa zvyčajne ľahšie manipuluje, kastrované samce potrebujú o niečo väčšiu klietku s dostatkom osobného priestoru.
Pieskomil
Malé zviera pripomínajúce na prvý pohľad škrečka s dlhým chvostom. Ďalším spoločenským hlodavcom, ktorý bez kontaktu s partnerom veľmi trpí je pieskomil. Túžba po partnerovi môže byť u pieskomilov taká veľká, že keď jeden z nich zomrie, druhému jedincovi trvá dlho, kým sa so stratou vyrovná. Výnimočne môžu smútiť do konca života. Vo voľnej prírode žijú v norách, ktoré si budujú v púštnych oblastiach. Tieto nory obýva veľké množstvo zvierat. Preto nie je prekvapujúce, že aj v našej klietke bude potrebovať spolubývajúceho. Opäť si vyberte osoby rovnakého pohlavia. Pieskomily sú tichšie ako morčatá a dva samce spolu dobre vychádzajú. Najlepšie je predstavenie dvoch mláďat, ktoré budú vyrastať spolu. Nezabudnite, že pieskomil je všežravec a potrebujú živočíšnu zložku v strave. Ak by mu chýbala, mohol by byť frustrovaný a zaútočiť na svojho partnera.
Osmák
Roztomilá bylinožravá "veverička" pôvodom z Čile, si nevie poradiť ani sama. Osmáky, ktoré sú veľmi citlivé na cukry v potrave, potrebujú nielen vysokú klietku, do ktorej môžu liezť, ale aj spolubývajúceho, s ktorým sa môžu maznať a túliť. Osmáky je najlepšie držať v malej skupine rovnakého pohlavia. Samota je pre osamelého osmáka príliš stresujúca a môže spôsobiť jeho skoré úmrtie.
Potkan
Posledným spoločenským hlodavcom, ktorý by sa rozhodne nemal chovať osamote, je potkan. Hoci niektorým pripomína škodcu a prenášača chorôb, je to veľmi čisté zviera, ktoré žije vo veľkých kolóniách. Z tohto dôvodu by sme aj doma mali chovať aspoň dva jedince rovnakého pohlavia v dostatočne veľkej klietke. Ide o nočné zvieratá, ktoré by mali byť umiestnené v miestnosti, kde vás nebudú rušiť počas spánku. Samice sú vo všeobecnosti aktívnejšie a samci trochu lenivejší. Potkany, podobne ako muškáty, potrebujú živočíšnu zložku v strave. Bez nej môžu byť voči svojmu majiteľovi agresívne a snažiť sa ochutnať jeho prsty.
Tu už viete, ktoré zvieratko nikdy nenechávajte osamote. Nezabudnite sa pozrieť na niečo dobré. Labku na to!