Každý pes je originál
Rovnako tak ako rozoznávame nespočet psích plemien, rozoznávame aj nespočetné množstvo druhov psej srsti. Či už sa jedná o rozdiely v dĺžke, farbe alebo štruktúre, pár základných rysov majú spoločných - ich srsť je tvorená chlpmi. Silnejšie sa nazývajú pesíky a kratšie podsada. Podsada udržuje srsť mäkkú a pružnú a zároveň slúži antimikrobiálne a antiparaziticky. Ďalej je hlavným činiteľom tepelnej izolácie - preto nie je vhodné v lete psíkov nadmerne strihať. Pesíky naopak odvádzajú vodu zo srsti. Podľa vzhľadu srsti tiež spoznáme zdravotný stav zvieraťa. Napríklad aj nadmerné pĺznutie by mohlo značiť nejaký zdravotný problém, a tak by sa nemalo brať na ľahkú váhu.
Druhy psej srsti a príklad plemena:
- Hladká srsť - mops, jazvečík, weimarský stavač, čivava, boxer
- Hrubá srsť - grifónik, bradáč, írsky vlkodav, český fúzač
- Srsť s podsadou - nemecký ovčiak, husky, kólia
- Hodvábna srsť (typ vlasov) - yorkšírsky teriér, ši-cu, afgánsky chrt
- Kučeravá srsť - portugalský vodný pes, rôzne druhy pudlov
- Zvláštny druh srsti - puli, komondor
- Bez srsti - mexický naháč, čínsky chocholatý pes
Základná úprava psej srsti
Medzi úkonmi pri starostlivosti o srsť psa patrí kúpanie, vyčesávanie, ďalej potom strihanie, trimovanie a ďalšie skrášľujúce úpravy srsti. Tieto náležitosti nielen že sú dobré pre celkové zdravie zvieraťa, ale upevňujú vzájomný vzťah medzi pánom a psom. Avšak aj pri týchto činnostiach platí, že s ničím sa to nemá preháňať.
Pĺznutie
Pĺznutie pozná určite každý majiteľ chlpatého maznáčika. Jedná sa, zjednodušene povedané, o obnovu srsti - staré chlpy sú nahradené novými. U psíkov s podsadou je táto náležitosť častejšia a výraznejšia. Pravidelným kefovaním a česaním ide množstvo chlpov vypadaných pri pĺznutí veľmi dobre obmedziť.
Kúpanie
Kúpanie je často riešenou témou - ako často kúpať, či je vhodné časté umývanie, či stačí obyčajný detský šampón. Heslo všetko s mierou platí aj tu. Kúpanie by sa nemalo vykonávať príliš často a určite by mala byť použitá kozmetika priamo na zvieratá. Po kúpeli je dôležité maznáčika poriadne vysušiť a vykefovať. Pozor tiež dávame na vniknutie šampónu do očí a nozdier.
Kefovanie a česanie
U kefovania volíme vhodne zvolenú kefu, a to podľa typu srsti psa. Kefovať by sme mali psíka, aj keď nemá vyloženej dlhú a hustú srsť. Zbavujeme ho tak nečistôt, rôznych parazitov a pomáhame prekrvovať kožu. V období pĺznutia výrazne napomáha zbaveniu sa starej srsti a jej obnove. Ak chováte psíka v byte, pri pravidelnom česaní a kefovaní sa pĺznutie výrazne obmedzí.
Starostlivosť o srsť podľa jej typu
U srsti s podsadou je sklon k pĺznutiu častejší. Môžu sa vyskytovať dva typy srsti - dlhá a krátka. Pri oboch používame hrebeň primárne určený k vyčesaniu podsady. Vždy rozhrnieme srsť a začneme vyčesávať podsadu poriadne od kože. U dlhosrstých plemien použijeme na dočesanie hrebeň s redším výskytom zubov. U hladkej srsti (tu sa môžu vyskytovať opäť dva typy - srsť bez podsady a srsť s podsadou). Tento typ srsti nikdy neupravujeme strihom. Údržba je menej náročná a stačí ju vykonávať raz za čas. Srsť vyčesávame aj proti smeru rastu chlpov, po vyčesaní je vhodné psíka vykúpať šetrným šampónom, prípadne použiť kondicionér pre hladší vzhľad srsti. Vyvarujeme sa hrebeňom s hrubšími zubami. Ďalším typom srsti je srsť hrubá. U tohoto typu nikdy nestriháme, upravujeme trimovaním. Hodvábna srsť (srsť typu vlasy) sa upravuje strihom. Starostlivosť o tento typ srsti je náročná, psíkovia sú tak vhodnejší ku skúsenejším chovateľom. U kučeravej srsti psíka častejšie kúpeme. Srsť okrem česania upravujeme aj strihom. Táto srsť má sklony k plstnateniu, úpravu teda neodkladáme a vykonávame ju pravidelne.
Trimovanie
Trimovanie sa vykonáva u psov s hrubou štruktúrou srsti. Títo psi nemajú bežný cyklus pĺznutia podľa ročného obdobia, ich srsť sa obnovuje počas celého roka. Trimovaním dochádza k odstráneniu odumretého chlpu, vrátane vlasovej cibuľky. Je to teda, zjednodušene povedané, vytrhávanie starej srsti aj s korienkami. Vďaka tomu sa srsť lepšie regeneruje a pravidelnejšie dorastá. Na trimovanie budeme zo začiatku potrebovať pár základných nástrojov - trimovaciu čepeľ, efilačné nožnice a pemzu (trimovací kameň). Z týchto produktov si môžeme vybrať, ktorý presne bude nášmu miláčikovi vyhovovať.
Nech už vyberieme akúkoľvek úpravu srsti nášho maznáčika, vždy je dobré začať s tým čo najskôr. Psík si na procedúru zvykne už od raného veku a vy tým začnete posilňovať váš vzájomný vzťah s ním. Labku na to 😊