Aj keď sa snažíme pre zdravie nášho parťáka urobiť maximum, môžu nastať situácie, keď aj napriek najlepšej starostlivosti si už nevystačíme s bežným typom kŕmenia a budeme musieť siahnuť po veterinárnej diéte.
Diéta a ešte ku všetkému veterinárna? To znie hrozne! Diéty nikto nemá rád a veterinár tiež nebýva práve kamoš. Nemusíte sa ale báť, žiadny strašiak to nie je. Poďme sa spoločne pozrieť, čo to vlastne tá veterinárna / klinická diéta je.
Ako už sám názov napovedá, jedná sa o špeciálne navrhnuté receptúry krmív pre dané ochorenie. Krmivá sú určené ako podpora liečby u chorých zvierat, ich nasadenie a užívanie teda určuje veterinárny lekár. Nájsť tak môžeme krmivo určené pre ochorenie obličiek, zažívacieho traktu, pečene, močových ciest, srdca, alergikov alebo zvieratá trpiace cukrovkou alebo s potravinovou intoleranciou. Cieľom podávaní týchto diét je chorému zvieraťu uľahčiť a zmierniť príznaky ochorenia. Včasným nasadením vhodného typu diéty môžete svojmu chorému maznáčikovi výrazne pomôcť a predĺžiť jeho život. Ak vám teda váš veterinárny lekár odporučí prejsť na veterinárnu diétu, verte, že na to má dôvod a robíte pre svojho maznáčika to najlepšie.
Veterinárne diéty predstavujú kompletný kŕmny program pre vášho maznáčika (
PSA aj
mačky), sú k dostaniu vo forme suchých granúl a konzerv a často môžete zohnať aj doplnkové produkty, ako sú napríklad maškrty. Veď aj chorý chlpáč má právo maškrtiť. :) Konzervy prídu vhod hlavne vo chvíli, keď potrebujete suché granule ochutiť. Hoci sa výrobcovia receptúr snažia robiť krmivo chuťovo atraktívne, jedná sa často o veľmi špecifické zloženie, ktoré nemusia pacientovi chutiť. V tomto prípade ale musí ísť chutnosť stranou, hlavné slovo má funkčnosť.
Keď sa pozrieme na ponuku trhu, zistíme, že výrobcov je hneď niekoľko. Medzi najznámejšie a najobľúbenejšie patria
Hill's,
Royal Canin či
Eukanuba. S výberom vám poradí váš veterinárny lekár. Hoci bude zloženie veľmi podobné, každý zvierací organizmus je iný a vášmu miláčikovi nemusí sadnúť každá značka. Určite môžete vyskúšať produkty od rôznych výrobcov, ale vždy sa poraďte so svojím veterinárom. Nazerajte na tento typ krmiva ako na liečivo, ktoré nie je možné si "naordinovať" podľa svojho, je teda naozaj nutné všetko konzultovať a dodržiavať odporúčané postupy.
Čo sa týka zloženia diét, sú tu už na prvý pohľad zrejmé rozdiely od bežných receptúr, hocikto by mohol namietnuť, že sa úplne vymykajú parametrom kvalitného krmiva. Znovu si musíme uvedomiť, že sa nejedná o typ krmiva, ktorým by sme svojich miláčikov bežne kŕmili. Jedná sa o špeciálne prispôsobené receptúry a nemožno ich teda porovnávať s klasickým krmivom.
Na jednotlivé receptúry sa bližšie pozrieme v ďalšom pokračovaní nášho seriálu o veterinárnych diétach. :)