Zloženie, percentá, obsah, čo áno a čo nie .. Stále sa opakujúce otázky zodpovedných chovateľov, ktorí vyberajú krmivo pre svojho maznáčika. Pripravila som pre vás súbor článkov o krmivách, v ktorých sa pokúsim vysvetliť základy ohľadom krmív. Konkrétne jednoducho popísať, čo sú zložky krmív, v čom sú dôležité, koľko by ich malo krmivo obsahovať, aké sú druhy a zdroje. Skrátka všetko, čo vás zaujíma a na čo sa pýtate.
Dúfam, že vám tento stručný manuál pomôže a prinesie vám jednoduchý a prehľadný súbor informácií, vďaka ktorým budete mať v krmivách jasno. Alebo aspoň o niečo jasnejšie:)
Sacharidy
Sachrarid je najrozšírenejšia prírodná látka, ktorá je prijímaná potravou. Pochádza prevažne z rastlinných zdrojov. Základom sacharidu je cukrová jednotka. Počet týchto cukrových jednotiek definuje sacharid, hovorí nám, či je jednoduchý alebo komplexný. Jednoduchý sacharid je monosacharid (iba 1 cukorná jednotka, napr. glukóza, fruktóza) a oligosacharid (2-10 monosacharidov, napr. sacharóza alebo laktóza). Komplexný sacharid je polysacharid (10 a viac monosacharidov, napr. škrob alebo celulóza) a zložený sacharid (obsahuje aj ďalšie zlúčeniny, napr. Tuky alebo bielkoviny). Komplexný sacharid poskytuje pomaly a stabilne sa uvoľňujúce energiu, jednoduché sacharidy uvoľňujú energiu vo väčšom množstve a kratšom čase. Sacharid je predovšetkým palivo pre telo. Telo ho premení na glukózu, ktorá je najlepším zdrojom energie a napomáha syntetizovať tuky. Pri látkovej výmene vytvára teplo. Vôbec najlepšou voľbou sú polysacharidy, najvýznamnejší sacharid je škrob. Jediným odlišným sacharidom je vláknina. Tá je úplne nestráviteľná, zviera ju prakticky nevyužije. Delí sa na vlákninu rozpustnú a nerozpustnú. Rozpustná vláknina v tráviacom trakte napučí a vstrebáva vodu a čiastočne fermentuje, môže byť nevýznamným zdrojom energie. Nerozpustná vláknina tiež vstrebáva vodu, ale nefermentuje. V hrubom čreve riedi odpadové látky a stabilizuje tak vylučovanie. Sacharid je veľmi významný, v krmive pre psov však nie je úplne nepostrádateľný. Ak sa pes dostane do situácie, kedy v krmivách nemá žiadne sacharidy, jeho telo si ich dokáže vytvoriť samo - aminokyseliny z bielkovín využije pre syntézu glukózy v pečeni. To samozrejme nie je úplne ideálne, ale na obmedzenú dobu si tak pes dokáže pomôcť sám.
Sacharidy by mali tvoriť 20-40% obsahu krmiva. Spravidla menej sacharidov potrebujú menej aktívne psy,, jedinci s nadváhou či citliví psi. Viac sacharidov a teda aj energie potrebujú aktívni jedinci, psy v rekonvalescencii a v raste.
Koľko je optimum?
Presná dávka sacharidov nie je nijako špecifikovaná. Odvíja sa predovšetkým od potrieb a spôsobu života psa, aktivity, zdravotného stavu a podobne.
Nadmiera sacharidov
Ak má zviera sacharidov nadbytok, nedokáže ich využiť. Sacharid sa nevylúči ale zostane uložený v tele vo forme tuku. To následne vedie k nadváhe a preťažovaniu orgánov a pohybového aparátu. Zároveň hrozí riziko hyperglykémie, teda nadmiera glukózy v tele. Ide skôr o krátkodobý problém, napr. Po príjme vyššieho množstva krmiva s veľa sacharidmi, ale stať sa to môže. Rovnako ako u ľudí, aj medzi zvieratami sú jedinci, ktorí sú na rôzne zložky potravy a ich obsah, veľmi citliví.
Nedostatok sacharidov
Ak má telo sacharidov málo, bude mať zvýšené požiadavky na príjem tukov a bielkovín. Preto napr. U diétneho krmiva máte menej tukov či sacharidov ale viac bielkovín. Pokiaľ ale z krmiva vyberiete iba sacharidy a bielkoviny nenavýšíte, telo si začne brať všetko zo seba. Ak potrebuje sacharidy a nemá inú možnosť, začne si ich brať z vlastnej stavby, prevažne využitím svaloviny. Pes tak bude chudnúť a chradnúť. Nedôjde k zdravému zníženiu hmotnosti, skôr sa pes vyhladí zvnútra. S nedostatkom sacharidov vznikajú aj reprodukčné problémy a významne sa zníži produkcia materského mlieka.
Pozor na lepok
Dnes je bohužiaľ pomerne častým problémom mačiek aj psov, alergia na lepok. Lepok, teda glutén, je zmes prolaminů gliadínu a gluteninu, ktorý sa spoločne so škrobom vyskytuje v živnom pletive semien obilnín. Alergia na lepok sa najčastejšie prejavuje tráviacimi ťažkosťami, hnačkami, kožnými problémami, zápalom uší a podobne. Existuje ale niekoľko zdrojov sacharidov, ktoré lepok neobsahujú, nie je teda problém v prípade alergie na lepok, kŕmiť granulovaným krmivom.
Grain-free diéty
Krmivo s označením Grain-free nám hovorí, že krmivo neobsahuje bežné obilniny. Je to dôležitý údaj práve pre majiteľov psov s alergiou na lepok alebo pre chovateľov, ktorí preferujú kvalitnejšie a menej používané zdroje bielkovín. Grain-free teda znamená, že v krmive nie sú obilniny, nie však, že v ňom nie sú sacharidy.
Zdroje sacharidov
Ako sme si už povedali, sacharid je vo väčšine prípadov rastlinného pôvodu. Získava sa teda z Kopaniny, obilnín, bylín, tráv alebo strukovín. Nižšie si predstavíme tie najčastejšie využívané pri výrobe krmív. Pri každom sacharide nájdete odkaz na krmivo, ktoré danú surovinu obsahuje.
Ryža Ryža je snáď najčastejšie využívaným a veľmi kvalitným zdrojom sacharidov. Je najmenej alergizujúce, veľmi ľahko stráviteľná a nespôsobuje nadúvanie. Ryža má slizotvorné substancie, ktoré sú veľmi priaznivé pre trávicí trakt. Ideálne pri hnačkách. Obsahuje snáď najviac sacharidov na 100 g suroviny - celých 75 g.
Ovos Ovos je veľmi vhodným zdrojom sacharidov, má vyšší podiel bielkovín i tukov, je pomerne dobre stráviteľný, bohatý na fosfor, železo aj vitamín B a je veľmi vhodný aj pre psov s diabetom. Obsah sacharidov je cca 60 g na 100 g ovsa.
Pšenica Pšenica je všeobecne najmenej vhodným zdrojom sacharidov v krmive. Jedná sa o jednu z najviac alergénnych obilnín, ťažko sa trávi, obsahuje vysoké percento lepku, spôsobuje hnačky a nadúvanie. Pšenica rozhodne nie je vhodná pre alergikov, diabetikov ani psy s citlivým zažívaním.
Jačmeň Výhoda jačmeňa je v jeho atraktívnej chuti, psy ho majú radi. Je menej alergénne, vhodný pri srdcovo-cievnych chorobách, žalúdočných a črevných ťažkostiach. Vhodný je aj pri zápche.
Kukurica Kukurica je pre mnohých ľudí veľmi spornú surovinou. Má svoje klady aj zápory. Obsahuje komplexné sacharidy, vitamín B a C, vlákninu. Sama o sebe je ale veľmi zle stráviteľná. Výrobca však musí vedieť, ako správne tepelne kukuricu upraviť. Celá alebo tepelne nespracované zrná kukurice sú pre psa úplne nestráviteľná. Iba na dlhú dobu zaťaží trávenia a potom sú bez úžitku vylúčené.
Proso Proso a pšeno z neho vyrobené sú chutné a ľahko stráviteľné, obsahujú 68% sacharidov a majú optimálne výživové vlastnosti. Proso neobsahuje lepok, nie je teda alergénne, je ideálny pre alergické psy. Prínos prosa je pre telo porovnateľný napr. S ovsenými vločkami.
Zemiaky Či už sa jedná o klasické zemiaky alebo sladké zemiaky, ide o jeden z najlepších zdrojov sacharidov. Obsahujú draslík, sú veľmi vhodné pri obličkovej diéte, sú hypoalergénne a skvele stráviteľné. Informácie o tom, že pes nesmie žrať zemiaky je síce pravdivá, ale musíme dodať, že iba v prípade konzumácie zemiakov čerstvých, tepelne neupravených. Ale pozor, ak budete hľadať krmivo so zemiakmi, dajte pozor, aby v zložení nebolo uvedené ,, zemiakové úsušky ''. V tom prípade nejde o zemiaky, ale iba o ich šupky.
Súhrnom
Sacharidy sú teda zdrojmi energie. Ide o energiu ako pre bazálny metabolizmus, tak aj o energiu pre pohyb a šport. Bez sacharidov môže zviera nejakú dobu žiť, ale postupne začne chudnúť. Sacharidy sú pre zdravý a plnohodnotný život veľmi dôležité. Čím mladšie a aktívnejší zviera je, tým viac sacharidov potrebuje. Hovoríme ale o kvalitných komplexných sacharidoch, nie bežnom cukru.
Sacharidové desatoro: - sacharidy sú jednoduché a komplexné
- uprednostňujeme komplexné, pomaly sa uvoľňujúce sacharidy
- nadmiera aj nedostatok škodí
- sacharidy sú poväčšinou rastlinného pôvodu
- najlepším zdrojom je ryža, zemiaky a proso
- ak je zviera alergickej na lepok, voľte ryžu alebo zemiaky
- grain-free neznamená bez sacharidov, ale bez obilnín
- sacharidy musí tvoriť min. 20% dennej dávky krmiva
- klasický cukor je tiež sacharid, ten ale zvieratám do krmiva nedávame
- najvýznamnejším sacharidom je škrob