Dovolenkovanie so štvornohým priateľom nie je len o kúpaní sa vo vode, ako ste sa dočítali v tomto článku. Skvele si užijete aj turistiku.
Pes - vysokohorský turista
Váš pes rovnako ako vy má svoju kondíciu. A netreba ju podceňovať. Je dobré, že chcete chlpáča zobrať s vami na jeden výlet napríklad na Sněžku. Avšak nepodceňujte jeho schopnosti. Váš 10 kg psík nemusí dobre znášať 3 dni za sebou náročnejšiu turistiku. Najmä v prípade, ak vaše denné prechádzky pozostávajú z 30 minútových kolečiek okolo bydliska.
Príprava na dlhší výlet
Ak sa chystáte daný deň na dlhší výlet a viete, že vám to bude trvať, pripravte na to psíka zavodnením. On naozaj nevie čo ho čaká. Približne 2 hodinky pred odchodom ho preto zavodnite. Áno, už 2 hodiny, pretože voda sa počas nich vstrebe zo žalúdka a jeho nebude nič v brušku tlačiť.
Koľko vody by mal hafan dostať? Sú na to jednoduché počty. 15 ml vody na 1 kg hmotnosti psa. Pravdepodobne sa stane, že ju nebude chcieť prijať naraz len tak čistú. Preto existujú triky ako to docieliť.
Tip 1: Pridajte do vody pár kusov granuliek.
Tip 2: Rozmiešajte vo vode malú paštétu alebo konzervičku. Vodu to rozvonia a psík ju bude ochotne prijímať.
Tip 3: Pridajte pár kvapiek obľúbeného oleja. Skvelá voľba je lososový, prípadne iný, ktorý vonia psíkovi.
Tip 4: Pokiaľ chcete dodať niečo ozaj extra, pridajte do vody ''energetický drink'' pre psy. Nájdete ho tu. A postupujte v dávkovaní podľa inštrukcií.
Výber trasy
Prispôsobte výlet vašim schopnostiam. To už sa spomínalo vyššie, áno. Nejde len o dĺžku trasy, ale aj o jej náročnosť (prevýšenie, skaly, rebríky...). Pokiaľ máte doma športovca, ktorý vie loziť náročnejším terénom je to o inom. Ak je psík začiatočník, nepreceňujte jeho sily. Starostlivo si naplánujte trasu aj miesta na odpočinok. Vám sa to môže zdať zvláštne, veď zastavím, keď budem unavený. Ale pravidelné zastávky na určených miestach, vám dajú príležitosť napojiť psa a dať mu malú odmenu na dobitie bateriek. Rovnako je to dôležité pri vyšších teplotách.
Výbava na turistiku
Čo všetko potrebujte na dlhší výlet do hôr? Určite sa zíde lekárnička. Nie len pre vás, ale aj štvornohému chlpáčovi. Vo výbave by nemala chýbať topánočka, v prípade poranenia labky. Samozrejmosťou je cestovná miska, dostatok vody na výlet, maškrty na doplnenie energie, sáčky na hovienka, vodítko (ideálne praktické prepínacie s dostatočnou dĺžkou, samonavíjačky nechajte doma do praku), prípadne ak ste už profík, oprášte svoj sedák a amortizér. Vhodnou voľbou je postroj (samozrejme správne padnúci). Náhubok (košík). Hovoríte si – na čo ? Môže nastať situácia, keď ho budete potrebovať? Môže! Najmä ak to najmenej čakáte. Prístup do horskej chaty, lanovky, zubačky či iného dopravného prostriedku. Buďte ohľaduplní a dodržiavajte pravidlá ako sa majú. Tak nikto nebude ukazovať na nezodpovedných psičkárov.
Záver
Užite si výlet plný dobrodružstva, správne pripravení a plní energie. Nezanedbajte prípravu a kondíciu. Naštudujte trasu a zvoľte vhodnú destináciu. Sem tam sa môže stať, že je voľný pohyb psov zakázaný. Tak pozor na to.